klevoz.ru страница 1
скачать файл




Інтегрований урок (математика та історія України) 6 клас

Тема «Повчальна пропорція»

Мета:

  1. математика: узагальнити і систематизувати знання учнів про пропорцію, перевірити їх вміння і навички щодо знаходження відношень чисел і величин, невідомого члена пропорції;

  2. історія: ознайомлення учнів з піднесенням Київської Русі за часів Володимира Мономаха;

  3. розвивати пам'ять, увагу, логічне мислення, математичну мову;

  4. виховувати кмітливість, наполегливість, інтерес до математики та історії, почуття патріотизму, відповідальності, вміння працювати в групі.

Тип уроку: урок-гра.

Інтегрований урок створено з використанням інтерактивних технологій: незакінчені речення, антивірус, мікрофон, програмований контроль, екзамен.



Обладнання: портрети Володимира Мономаха, картки з завданнями, таблиця.

Структура уроку

1.Організаційний момент. (1хв)

2.Мотивація навчальної діяльності. (5хв)

3.Оголошення теми уроку. (1хв)

4.Актуалізація опорних знань. (5хв)

5.Узагальнення і систематизація знань, вмінь і навичок. (23хв)

6.Підсумок уроку. (7хв)

7.Домашнє завдання. (3хв)



Хід уроку

1.Організаційний момент.

До початку уроку клас об’єднано у 4 групи - дружини, кожна дружина обрала воєводу – керівника.



2.Мотивація навчальної діяльності

Вчитель математики. Урок сьогодні у нас незвичайний. Ми будемо його проводити разом з вчителем історії. Незабаром ми вирушимо у подорож. У зборах приймають участь чотири дружини, воєводами яких є…(представити керівників груп).

Вчитель історії. З глибини віків до нас звертається великий князь київський, який сказав слова, що актуальні і сьогодні:

Нам, як патріотам України, особливо цікаво знати хто саме сказав ці слова. Щоб це з’ясувати необхідно виконати наступні математичні вправи.



Вчитель математики. Ми вже мали справу з кодованими завданнями, тому лише нагадаю, що треба бути уважними. (Треба усно знайти відношення, за знайденим значенням – букву, підставити букву в закодоване слово під тим номером, яке завдання виконувалось.)

















































1 2 3 2 4 5 6 5 7 6 2 8 2 6 9 10

Знайти відношення:

1)3м до 2м; 6)120г до 240г;

2)2грн до 25коп; 7) до ;

3)45 до 135; 8) до ;

4)10дм до 2см; 9)2,1м до 7дм;

5)1т до 4ц; 10) до .


2,5

4 8


н и о

3

1,5 в а


д м

50 р х л


6

2


(Відповіді: 1) 1,5; 2) 8; 3); 4) 50; 5) 2,5; 6) ; 7) 6; 8) 4; 9) 3; 10) 2; Володимир Мономах.)
(Завдання виконуються індивідуально, без обговорень у групі. За правильну відповідь учень отримує один червоний квадратик, а якщо він дає правильну відповідь достроково, то отримує 10 квадратиків. Квадратики накопичуються учнями індивідуально протягом уроку для виставлення оцінки в кінці уроку, а також записується їх загальна кількість на рахунок дружини у спеціальну таблицю, яка висить на дошці: )




Кодовані завдання (червоні)

Конкурс дипломатів (оранжеві)

Конкурс стрільців (жовті)

Конкурс слідопитів (зелені)

Конкурс гінців (блакитні)

Конкурс воєвод (сині)

Загальна кількість балів

1дружина






















2 дружина






















3 дружина






















4 дружина
























Вчитель історії. Володимир Мономах –великий князь київський з 1113 року, онук Ярослава Мудрого, син Всеволода Ярославича й дочки візантійського імператора Костянтина Мономаха. Був останнім з київських князів, хто намагався зберегти могутність держави. Багато подорожував. Здійснив 83 подорожі. Відвідав Польщу, Чехію, бував на Доні, Оці, Балтійському морі. (Повісити на дошку портрети Володимира Мономаха)

Вчитель математики. В ті давні часи люди вже вміли складати пропорції, тому нам просто сором цього не вміти. Кращі знавці пропорції незабаром вирушать з Володимиром Мономахом у 84 подорож. До подорожі треба ретельно готуватись. Сьогодні ми перевіримо наскільки готові наші дружини до подорожі по країні «Пропорція».

3. Оголошення теми уроку.

Вчитель математики. Записуємо у зошит тему уроку: «Повчальна пропорція».

4.Актуалізація опорних знань.

Вчитель історії. Серед князів Київської Русі того часу, яких найчастіше згадують у середньовічних джерелах, Володимира Мономаха зображують як найвидатнішого державотворця, дипломата та полководця Руської землі кінця 11-початку 12 сторіччя. Саме він розпочав героїчну боротьбу й здобув блискучі перемоги над половцями, що становили головну загрозу для Київської держави. Саме він зумів укласти з половцями 19 угод. Цілком зрозуміло, що для цього треба бути неабияким дипломатом.

Перевіримо ваші дипломатичні здібності.





Вчитель математики. Дружини по черзі закінчують речення, які я починаю. Відповідь треба давати одразу.(Технологія «незакінчені речення»)

1)Відношенням двох чисел називається…

2)Добуток крайніх членів пропорції дорівнює…

3)Як звали діда Володимира Мономаха?

4)Якщо дві величини збільшуються в однакову кількість разів, то вони називаються…

5)Рівність двох відношень називається…

6)Як звали батька Володимира Мономаха?

7)Сота частина числа або величини називається…

8)Скільки років було Володимиру Мономаху коли він став князем київським?

9)Відношення дробових чисел можна замінити…

10)Число, яке ділиться на дане число, називається…

11)Відношення більших чисел можна замінити…

(Відповіді: 1)частка цих чисел; 2)добутку середніх; 3)Київський князь Ярослав Мудрий та візантійський імператор Костянтин Мономах; 4)прямо пропорційними; 5)пропорцією; 6)Всеволод Ярославович; 7)відсоток; 8)60 років; 9)відношенням натуральних чисел; 10)кратним даному числу; 11)відношенням менших.)

Вчитель історії. Молодці! У наших дружин дипломатичний корпус сформовано. (Підрахувати кількість квадратиків у кожної дружини і записати дані у таблицю.)

5. Узагальнення і систематизація знань, вмінь і навичок.

Вчитель математики. Я зрозуміла, що якщо вам доведеться вести переговори з іноземцями, то ви з цим гарно впораєтесь. Але ж крім дипломатів князю необхідні хоробрі воїни та влучні стрільці.

Вчитель історії. Володимир Мономах був єдиним серед давньоруських князів кінця 11 – початку 12 сторіччя, який не знав від половців жодної поразки. Перевага над ворогом пояснюється блискучим знанням військової справи. У всіх битвах половці мали значну чисельну перевагу, але добре озброєна важка кінота Володимира Мономаха легко проривала їхні ряди й розсіювала легкоозброєних половецьких воїнів. Жах половців перед Мономахом був такий, що, за свідченням давнього літопису, «ним половці лякали дітей у колисці».

Князь Володимир полонив 300 половецьких князів. А ви вмієте влучно стріляти?



Вчитель математики. Перед вами мішень, в яку треба вцілити. Від кожної дружини запрошується по одному стрільцю. Він на дошці, а вся дружина в зошитах складає якнайбільше відношень. У вас є лише 5 хвилин. (Технологія «антивірус»: учні впорядковують інформацію)



45
12 3

(1/4):3 1/12
10 1/45

8

5


(Відповіді: ; ; ; ; .)

(За кожну правильну відповідь стрілець отримує жовтий квадратик – максимум 6 квадратиків. Визначаємо кращого стрільця, записуємо бали в таблицю.)



Вчитель історії. У наших дружинах є воєвода, дипломати, стрільці. Про свої успіхи треба повідомити князя. У країні «Пропорція» багато різних доріг і доріжок. Чи зумієте ви вибрати саме ту, яка найшвидше приведе вас до князя Володимира?

Вчитель математики. Від кожної дружини запрошується по одному слідопиту (Технологія «мікрофон». Кожному слідопиту пропонується розглянути малюнок і відповісти на питання).

Питання першому слідопиту:

1)На камені, там де розходяться три дороги, якийсь дивний надпис: . Що він означає?

2)Назвіть крайні члени пропорції.

3)Назвіть середні члени пропорції.

(Відповіді: 1)Тут записана пропорція. 2)a; d. 3)b; c.)

Питання другому слідопиту:

1)А цей запис як прочитати: 1:3=2:6?



2)Чому дорівнює добуток крайніх членів?

3)Чому дорівнює добуток середніх членів?

(Відповіді: 1)Один відноситься до трьох як два до шести. 2) 6. 3) 6)



Питання третьому слідопиту:

1)Сформулюйте основну властивість пропорції.

2)На нашому чарівному камені новий надпис: х:4=2:8. Який член пропорції невідомий?

3)Як знайти невідомий крайній член пропорції?

(Відповіді: 1)за основною властивістю пропорції добуток крайніх членів пропорції дорівнює добутку її середніх членів. 2)крайній. 3)Треба добуток середніх членів розділити на відомий крайній член.)

Питання четвертому слідопиту:

1)Як називають рівність двох відношень?

2)І знову новий надпис на камені: 1:х=3:15. Який член пропорції невідомий?

3) Як знайти невідомий середній член пропорції?

(Відповіді: 1)Рівність двох відношень називають пропорцією. 2)середній. 3) Треба добуток крайніх членів розділити на відомий середній член.)

В орієнтації на місцевості кращім був… (назвати кращого слідопита, записати бали у таблицю)



Вчитель історії. Бачу дорогу ви знаєте добре. Але в ті далекі часи не було Інтернету, телефонів, навіть пошти. Всі донесення перевозили гонці на конях. Успіх походу часто залежав від спритності гінця. З’ясуємо хто в нас найспритніший. Від кожної дружини запрошуємо по одному гінцю. Він на дошці, а вся дружина в зошитах фіксує досягнення, яке треба передати князю Володимиру. (Технологія «програмований контроль». Перевіряється вміння розв’язувати рівняння використовуючи основну властивість пропорції. Перша дружина починає розв’язувати з першого рівняння, друга – з другого, і т.д. отримана відповідь є номером наступного рівняння, яке треба розв’язати. Кожна дружина розв’язує по три рівняння. За правильні відповіді гонець біля дошки отримує блакитні квадратики – бали, які додаються до балів дружини.)

1

х:14=1:2

2

х:2=10 :4

3

х:4=6 :3

4

х:24=2:8

5



6



7



8



9

26 :2=х :1

10

2 :1=х :8

11

5 :2=35 :х

12

1 :5=3 :х

(Відповіді: 1 дружина: 7; 10; 16. 2 дружина: 5; 12; 15. 3 дружина: 8; 9; 13. 4 дружина: 6; 11; 14)

Вчитель математики. Кращих гінців має дружина…

Кожен воєвода повинен дбати про свою дружину як про власну родину. Тому пропоную їм позмагатися між собою і розв’язати наступні задачі. (Технологія «екзамен». Воєводи отримують різнокольорові картки з однаковими практичними задачами. Воєводи на дошці, дружини в зошитах розв’язують задачі. За кожну правильну відповідь – три квадратика, за швидкість – додатково три квадратика.)

1)На виготовлення п’яти пар черевиків витратили 20,5дм2 шкіри. Скільки шкіри потрібно для виготовлення 19 пар таких же черевиків?

2)За 3,5кг м’яса заплатили 98грн. Скільки м’яса можна купити за такою ціною на 140грн?

(Відповіді: 1) 364,9дм2; 2) 5кг.)

Молодці хлопці! Ви добре підготувалися до походу по країні «Пропорція». Князь Володимир був би вами задоволений.



Вчитель історії. Князь Володимир Мономах був видатним письменником свого часу. Його перу належить «Повчання». Твір був створений приблизно 1117 року. Він приділяє велику увагу моральним нормам, яких має дотримуватись кожна освічена людина: любов до рідної землі, до батьків, до ближніх. Послухаємо деякі рядки з цього твору.(Повідомлення з першоджерела.)



6.Підсумок уроку.

(Підраховується кількість балів набрана кожною дружиною, визначається краща дружина. Підраховується також кількість балів отримана окремими учасниками – вони отримують оцінки.)



Вчитель математики. От і скінчилась наша подорож. Ідучі дорогами чудової країни «Пропорція» ми систематизували свої знання, повторили де і як вони використовуються.

Вчитель історії. Познайомилися з найвидатнішим державо творцем і полководцем Київської Русі ХІІ сторіччя. Саме він розпочав героїчну боротьбу й здобув блискучі перемоги над половцями, що становили головну загрозу для Київської держави.

7.Домашнє завдання.

Вчитель математики. Сьогодні ми подорожували дружиною, а наступного разу кожен піде своєю стежкою. Щоб правильно її знайти записуємо у щоденник дороговказ (Янченко Г.М., Кравчук В.Р. Математика. 6 клас/підручник. – Тернопіль: Підручники і посібники, 2006):

Для всіх – стор.157 завдання для самоперевірки №1 – 4, 7; 8.

Для тих, хто претендує на оцінки достатнього і високого рівня – додатково №10; 13.

Вчитель історії. Користуючись «Повчаннями» Володимира Мономаха скласти 3 повчання сучасним учням.

Література

1.Янченко Г.М., Кравчук В.Р. Математика. 6 клас/підручник. – Тернопіль: Підручники і посібники, 2006.

2.Капіносов А.М. Дидактичні матеріали для тематичних атестацій з математики. 6 клас. - Тернопіль: Підручники і посібники, 2001.

3.Бойко О.Д. Історія України: Навч. посіб. 3-тє вид., вип.., доп. – К.: Академвидав, 2007.



4.Гісем О.В., Мартинюк О.О., Трухан О.Ф. Історія України в таблицях. – Харків: Книжковий Клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», 2007.

5.Новий довідник: Історія України. – К.: ТОВ «Казка», 2006.
скачать файл



Смотрите также:
6 клас Тема «Повчальна пропорція» Мета
112.56kb.
Снід ─ загроза людству. 9 клас
1897.44kb.
Історія України 7 клас Тема. Чернігово-Сіверське князівство Мета
172.97kb.
Решетилівка Урок читання 2 клас Тема уроку : С. Носань «Ялинка» О. Олесь «Ялинка» Мета уроку : удосконалювати навички виразного читання
48.75kb.
Урок дослідження з історії України у 8 кл. Тема: Гетьман Пилип Орлик та його Конституція
100.57kb.
Урок №1 Слайд 1 Тема. І. Жиленко "Жар птиця" Слайд 2 Мета
56.15kb.
Урок світової літератури. 10 клас «Туга, сповнена поетичних видінь»
88.62kb.
Тема: В. Осєєва «Сини». В. Сухомлинський «Сьома дочка» Мета
35.09kb.
Тема: "Прапор вільної держави" Клас: 9
89.6kb.
Лекція №8 Тема: Мета та технологія проектування План Цілі проектування реляційної бази даних. Оптимальне число відношень
49.59kb.
Іван Багряний Життєвий І творчий шлях письменника. Пригодницький роман «Тигролови». 11-а клас Учитель Малина Г.І
140.79kb.
Урок з геометрії 9 клас Прямокутна система координат. Відстань між двома точками площини із заданими координатами
91.74kb.