klevoz.ru страница 1
скачать файл
Тема: Дитяча література XX-XXI ст. (Огляд). Найвідоміші
письменники та найпопулярніші твори для дітей.

Мета: продемонструвати багатство дитячої літератури
XX-XXI ст.; ознайомити з найяскравішими постатями
письменників-авторів творів для дітей; розвивати
навички самостійного пошуку літератури відповідно
до своїх уподобань; розширювати читацький світогляд
учнів; виховувати в них високий естетичний смак до
літератури.

Обладнання: портрети дитячих письменників XX-XXI ст.,


виставка їхніх книг, DVD – записи екранізацій творів
сучасних авторів.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Хід уроку


І. Оголошення і коментування тематичних оцінок з розділу
,, Світ дитинства і моральні цінності в літературі ’’
ІІ. Оголошення теми й мети уроку
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності школярів
Часто доводиться чути, що література втрачає своє значення
в сучасному світі – світі новітніх технологій, що твори пись-менників витісняються кіно- та телепродукцією, віртуальними комп’ютерними іграми,а справжніх поціновувачів художнього слова і просто бажаючих читати стає менше… Та чи не занадто поспішають песимісти зі своїми висновками? Сьогоднішній урок допоможе певною мірою з’ясувати питання про роль літератури в сучасному житті.
IV. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу
1. Слово вчителя
- Перш за все хотілося б почути вашу думку, дізнатися про ваші уподобання.
Усно-письмова анкета читача
У накресленій на дощці таблиці учні по черзі швидко ставлять відмітки у відповідній графі. Учитель підраховує голоси й ро-бить висновки.


Казки,
легенди


Науково-
популярна лі-тература, енциклопедії



Вірші



Фантастика



Про природу





Про історію


1
1
1

















18
















(Кожен учень може вибрати, наприклад, 3 уподобання.)
2. Усна подорож книжковою виставкою, на якій представлені різні видання творів дитячих письменників XX-XXI ст.
3. Бесіда за запитаннями.
- Які з творів, представлених на виставці, вам вже знайомі?
- Як відбулося це знайомство – завдяки екранізаціям чи книзі?
4. Презентація портретів дитячих письменників XX-XXI ст.
5. Робота в творчих мікрогрупах: учні об’єднуються в групи шанувальників творчості певного письменника, готують, кори-стуючись книгами із виставки та опорними знаннями, розпо-відь про того чи іншого письменника та його твори.
6. Презентація результатів роботи мікрогруп.
І мікрогрупа
Міхаель Енде (1929-1995) – німецький письменник. У 28 років став писати книжки для дітей у жанрі фентезі. Казка ,,Безкіне-чна книга’’ (1979) – це найвідоміший твір Енде. ЇЇ герой Бастіан Бальтазар Букс, або просто БББ, - товстий, незграбний хлопчик. Усі з нього глузували. Одного разу він потрапив до Країни чудес, де правила Дитяча королева. Бастіан повертає-ться у свій світ оновленим і змінює власне життя.
Реклама: ,, Книгу про Бастіана ви прочитайте
І силу духовних оновлень пізнайте!’’
ІI мікрогрупа
Кетрін Патерсон(р.н. 1932) – американська письменниця. 1998 р. її творчість відзначено Золотою медаллю імені Г.К.Андерсена(Вища міжнародна нагорода за кращу книгу для дітей).
Одним із найвідоміших і найкращих творів Кетрін є повість ,,Прекрасна Гіллі Хопкінс ’’ (2001). Гіллі – 11-12-річна дівчинка з притулку. Вона постійно переходить з однієї прийомної сім’ї в іншу, але ніде не приживається, бо має погану репутацію. Чергова прийомна матір – Троттер – прийняла й полюбила дівчинку такою, якою та була. І дівча здалося. Твір вчить нас, що кожна людина комусь потрібна на цій землі і що її треба просто любити.
Реклама: ,, Гіллі Хопкінс! Ти чудова,
Лиш позбавлена любові’’.
ІIІ мікрогрупа
Крістіне Нестлінгер (р.н. 1936) – австрійська письменниця. Її діяльність у дитячій літературі відзначена багатьма (понад 30) літературними преміями. Народилаяс вона у Відні 13 жовтня 1936 року на околиці міста. Хотіла стати художницею, проте почала писати твори для дітей.
,, Мислитель діє’’ – це повість з елементами детективу, героями якої є троє хлопчиків-підлітків і їхня подруга Лілібет. У творі розглядаються проблеми дитячої самотності і жорсто-кості, расизму і байдужості або надмірного контролю батьків, стосунків хлопчиків і дівчаток.
Реклама: ,, Проблеми дитячого колективу розв’яжи,
Лише книгу К. Нестлінгер знайди
’’.
7. Перевірка рівня засвоєння інформації: з’єднати стрілочками імена авторів та героїв їхніх творів:
Сельма Лагерльоф Гаррі Поттер
Памела Треверс Нільс
Астрід Ліндгрен Мері Поппінс
Туве Янсон Мумі-троль
Джон Толкіен Більбо
Джоан Роулінг Карлсон, який живе на даху
8. Перегляд фрагментів екранізацій:
,, Гаррі Поттер і філософський камінь ‘’ (режисер Кріс Коламбус);
,,Володар перснів ’’ (режисер Піттер Джексон).
V. Етап рефлексії
1. Підсумкова бесіда
- Чи можна стверджувати, що більшість сучасних кіношедев-рів, про рівень яких свідчать премії на престижних кінофести-валях, мають в своїй основі високохудожні літературні твори?
Підтвердіть відомими вам фактами свою думку.
- Яка провідна ідея творів дитячих письменників XX-XXI ст.?
2. Висновок.

Як у прадавніх фольклорних казках, так і в найкращих сучасних творах для дітей провідна ідея та сама – добро переможе зло.


VI. Оцінювання діяльності учнів.
VII. Домашнє завдання.

Підготувати розповідь про свій улюблений літературний твір одного з письменників XX-XXI ст.

скачать файл



Смотрите также:
Дитяча література XX-XXI ст. (Огляд). Найвідоміші
37.54kb.
Література навчальна та довідкова література
21.98kb.
Огляд місця пригоди та трупа на місці його виявлення
56.58kb.
Криворізький кзк «міська дитяча бібліотека» Мережа бібліотек
54.35kb.
Огляд життя Александра Довженко
124.03kb.
Аналітичний огляд, постановка задачі
350.95kb.
Тема Інтерфейс програми Coreldraw. Огляд панелі інструментів. Знайомство з меню Вступ
1118.46kb.
Асоціація “дитяча екологічна сторінки історії: липень
223.43kb.
Перекладач: Л. Герасимчук Джерело: з книги: Зарубіжна література: Посібник-хрестоматія. 10 клас. Донецьк: тов вкф
39.69kb.
Місцеве самоврядування у федеративній республіці німеччина. Огляд
174kb.
Виховна година «Українська дитяча іграшка»
753.94kb.
Рекомендована література Базова
17.61kb.