klevoz.ru страница 1
скачать файл
Урок на тему:
Еритроцити. Групи крові”

Виконала:

вчитель біології

СЗОШ № 29

Нагурна Ю.О.

м. Хмельницький
Тема: Еритроцити. Групи крові.

Мета:

  • сформувати поняття про будову та функції клітин крові;

  • показати взаємозв'язок між їх будовою та функціями;

  • озна­йомити учнів з поняттям про групи крові, резус-фактор та його значення для переливання крові;

  • розвивати вміння експериментувати, порівнювати, робити висновки.

Хід уроку.

І. Перевірка знань учнів.

Фронтальна бесіда.



  1. Що входить до складу крові?

  2. Які формені елементи крові ви знаєте?

(при відповіді використати клітини крові малюнок з диску 8 – 9 кл.)

  1. Які функції виконують еритроцити?

  2. Які функції виконують тромбоцити?

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.(можна використати випереджуючого навчання- окремі повідомлення готують учні)

Розповідь учня

Мефістофель, пропонуючи Фаусту підписати угоду з «нечистою си­лою», говорив: «Кров, слід знати, особливий сік». У цих словах відби­вається містичні вірування у кров як у щось таємниче.

За кров'ю визнавалася могутня й виключна сила: кров'ю скріпляли­ся священні клятви; жерці примушували дерев'яних ідолів «плакати кров'ю»; давні греки приносили кров у жертву своїм богам.

Деякі філософи Давньої Греції вважали кров і душу одним і тим са­мим. Давньогрецький лікар Гіппократ призначав душевно хворим кров здорових людей. Він вважав, що у крові здорових людей міститься здо­рова душа.

Дійсно, кров — найдивовижніша тканина нашого організму. Рух­ливість крові — найважливіша умова життя організму. Як не можна уяви­ти собі державу без транспортних ліній зв'язку, так не можна зрозуміти існування людини або тварини без руху крові судинами, коли в усі орга­ни й тканини розносяться кисень, вода, білки та інші речовини.

Тож мета нашого уроку вивчити будову крові та одного з формених елементів – еритроцита.



Чи знаєте ви:

(виводиться на монітори учнів цей текст)

...якщо порахувати еритроцити із швидкістю 10шт. на хвилину, то ми проведемо за цим заняттям 400 тис. років, оскільки еритроцитів у кожного з нас 25 трильйонів.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

А чому їх так багато?

Що таке групи крові та їх переливання?

Чому навіть коли виконують всі правила переливання, то трапляються серйозні ускладнення?

Що таке резус – фактор?

Що таке резус – конфлікт?

І ось тема сьогоднішнього уроку „Еритроцити, їх будова і функції. Групи крові. Резус – фактор. Резус - конфлікт”.

Будова та функції еритроцитів. Еритроцити - червоні кров'яні тільця,

що здійснюють в організмі дихальну функцію. Вони переносять кисень від легень до клітин, а вуглекислий газ - від клітин до легень. До виконання еритроцитами цієї функції добре пристосовані їхні розмір, кількість і форма. Еритроцити - дрібні без'ядерні клітини діаметром 7,5 мкм. Кількість їх дуже велика. Еритроцит має форму двоввігнутого посередині диска. Така форма збільшує його поверхню та сприяє кращому проникненню в нього кисню. У нормі еритроцити живуть близько 120 днів, а потім руйнуються в селезінці й печінці. Кров поповнюється новими еритроцитами, що утворюються в червоному кістковому мозку з особливих клітин - еритробластів.

(використання бібліотеки ел. наочностей)

Основні властивості еритроцитів( таблиця на моніторах спочатку не заповнена).



Ознаки

Еритроцити

Розміри




Кількість в 1 мм3


Форма




Забарвлення




Наявність ядра




Місце утворення




Місце руйнування




Термін життя




Функції




Діти отримують роздруковані таблиці, які необхідно заповнити працюючи з текстом еритроцити (диск Людина 8-9кл.ел. навчальний посібник)
Для перевірки з’являється на моніторах заповнена таблиця.

Ознаки

Еритроцити

Розміри

0 7—8 мкм, товщина 2 мкм




Кількість в 1 мм3

5,5 мли

Форма

Двоопуклий диск

Забарвлення

Червоне

Наявність ядра

Немає

Місце утворення

Червоний кіст­ковий мозок, з еритробластів

Місце руйнування

Селезінка, печінка

Термін життя

120 діб

Функції

Транспортна, дихальна

Як ви гадаєте, чому еритроцити мають саме таку форму і розміри?(для збільшення кількості гемоглобіну).



гемоглобін

А для чого це потрібно?


Для того щоб якомога більше було гемоглобіну, щоб він транспортував кисень та вуглекислий газ, тобто гемоглобін виконує дихальну функцію. Усі організми починаючи з нижчих рослин та закінчуючи людиною, здатні зв’язувати гази за допомогою органічних сполук, що мають атоми металів. Тільки в рослин – це сполуки Магнію, а майже в усіх тварин – сполуки Феруму.

:

У 100 см3 крові міститься 50 мг заліза, а в крові людини загалом – 30г в одному еритроциті міститься 256 молекул гемоглобіну, які виконують такі важливі дихальну та транспортну функції.



Важливою властивістю гемоглобіну є утворення сполуки гемоглобі­ну з киснем — оксигемоглобін, який зумовлює характерне забарвлення артеріальної крові. Ця сполука в клітинах знову легко розпадається на кисень і гемоглобін. Гемоглобін також легко вступає в реакцію з вугле­кислим газом — карбогемоглобін, утворюючи венозну кров.

Однак у гемоглобіну є дуже важлива властивість утворювати дуже
стійку сполуку з чадним газом — карбоксигемоглобін. Ця сполука не
може переносити ані кисню, ані вуглекислого газу, настає отруєння
і смерть


( Розповідь учня)

Людина з давніх-давен мріяла про довголіття. Не був винятком із цього правила і намісник Бога на землі папа римський Іннокентій VIII, який нама­гався будь-що продовжити своє життя. За його наказом до Ватикану було скликано найкращих ме­диків Європи. Коли ті з'явилися до палацу, папа уважно оглянув їх і, ніби переконавшись, що їм можна довіритися, запитав:



  • Чи можете ви продовжити мені життя?

Лікарі мовчали. Нарешті найстаріший із них

сказав:


— Це досі не підвладно медицині, Ваша святосте.

— Так... — продовжив папа. — Але ж деякі з вас стверджують, що кров, узята в молодих і перелита старим, здатна повернути сили...

Найстаріший лікар поглянув на колег.


  • Дехто так вважає, Ваше преосвященство, — мовив він, — але все в руках Божих...

  • Тоді починайте негайно!

  • Але ж, монсеньйоре... Це загрожує...

Папа стомлено похилився на подушки.

  • Це мій наказ.

Лікарі виконали наказ. Однак не встигли вони закінчити цей винятковий в історії медицини екс­перимент, як папа сконав на очах у переляканих єпископів. Принесені в жертву папі життя трьох хлопчиків не врятували духовного пастиря. Чому цей експеримент закінчився смертю?

Чому так сталося? Тому, що під час переливання крові слід враховувати групу крові, тобто наявність аглютиногенів і аглютинінів.

Аглютиногени – це білки А і В, що міститься в еритроцитах.

Аглютиніни α і β – це білки, що містяться в плазмі. Завдяки наявності аглютинінів і аглютиногенів кров людей поділяється на 4 групи: І, ІІ, ІІІ, ІV, або О, А, В, АВ.

У крові людини одночасно ніколи не зустрічаються аглютиноген А і аглютинін α або аглютиноген В і аглютинін β – тому склеювання еритроцитів не відбувається. Якщо ж з певних причин(при переливанні крові) зустрічаються А і α або В і β – відбувається аглютинація(склеювання) еритроцитів. Запам’ятайте правило: еритроцити донора склеюються плазмою реципієнта, якщо зустрічаються одноіменні аглютиніни і аглютиногени. Відбувається АГЛЮТИНАЦІЯ.

Таблиця на моніторах



Група крові

Аглютиногени в еритроцитах

Аглютиніни в плазмі

1(0)

Відсутні

α і β

II (А)

А

β

ПІ (В)

В

α

IV (АВ)

АВ

Відсутні

Групи крові у людини були відкриті австралійським вченим Карлом Ланд штейном у 1900 році. Резус система була відкрита у 1940 році. Вона включає 5 антигенів, які можуть утворювати 27 груп крові, але в практичній медицині враховують тільки наявність (резус – позитивний організм) або відсутність( резус – негативний організм) резус – фактора.

При переливанні крові, несумісної за резус – фактором або при вагітності, коли мати резус – негативна, а дитина резус – позитивна виникає резус – конфлікт. При цьому в крові матері утворюються антитіла, що руйнують еритроцити плоду.

Для зацікавлення учнів можна ввести позначення груп крові і запропонувати розв’язати задачу наприклад такого плану:

« У пологовому будинку переплутали двох дітей. Батьки одної із них мають I і II групи крові, а батьки іншої – ІІ і ІV. Дослідження показало, що діти мають І і ІІ групи. Визначте хто чия дитина.



ІV. Закріплення.

Тестове опитування (Продовжити речення. кожне запитання на окремому слайді).



Учні в зошиті пишуть тільки слова продовження речень в стовпчик:

  1. Червоні кров'яні клітини — ...(Еритроцити)

  2. Еритроцити утворюються з...(Еритробластів)

  3. Основний білок еритроцитів — ...(Гемоглобін)

  4. Сполука гемоглобіну с киснем — ...(Оксигемоглобін)

  5. Сполука гемоглобіну з чадним газом — ...(Карбоксигемоглобін)

  6. Кров, насичена киснем,— ...(Артеріальна)

  7. Кров, насичена вуглекислим газом,— ...(Венозна)

  8. Людина, в якої беруть кров,— ...(Донор)

  9. Людина, якій переливають кров,— ...(Реципієнт)

  10. Білки α і β – плазми — ...(Аглютиніни)

  11. Резус-фактор — це...(Білок)

  12. Він міститься в...(Еритроцитах)

Далі самоперевірка. На моніторі слова продовження, кожен перевіряє свої відповіді і визначає кількість набраних балів іншим чорнилом.

V. . Домашнє завдання

§ 23 (до зсідання крові) і закінчити схему переливання крові
І

ІІ III

ІV


Використана література


Шабатура М. Н., Матяш Н. Ю., Мотузний В. О. Біологія людини : підручник для 8-9кл. К.: Ґенеза, 1998

Задорожний К. М. Біологія 8клас плани-конспекти уроків Харків «РАНОК» «Веста» 2001
Яковлєва Є. В. Уроки біології Методичний посібник для вчителів біології 8 клас 2001

Біологія за редакцією Мотузного В. О. Київ «Вища школа»1995

Ел. програма біологія людини 8-9

Бібліотека електронних наочностей

Соболь В. І. «Мій зошит з біології 8 клас»
скачать файл



Смотрите также:
Еритроцити. Групи крові
95.36kb.
Тема : Групи крові. Резус-фактор. Мета. Освітня
95.26kb.
Реферату : Правила забору крові на віл-інфекцію Розділ : Медицина Правила забору крові на віл-інфекцію для дослідження необхідно взяти 5 мл крові в суху стерильну пробірку
130.18kb.
Антитромбін ІІІ (ат ІІІ) є найбільш важливим інгібітором серинових протеаз, які утворюються під час згортання крові. Ат ІІІ інактивує не лише тільки тромбін, але й Ха, іха та хіа фактори згортання крові
94.2kb.
Сценарій молодшої групи "Ромашка"
32.87kb.
Основне призначення соціальних норм полягає у виконанні регулюючої ролі в системі людських відносин, в тому числі тих, що виникають у сфері професійної діяльності
85.28kb.
Інформація використана із засідання робочої групи з питань удосконалення законодавства про вибори, яке відбулося 15 березня2011
174.07kb.
Назва установи, організації
51.73kb.
Тренінгові заняття по формуванню соціальних навиків для учнів 5-го класу
370.41kb.
Міністерство освіти України Дніпропетровський національний університет реферат тема: "Архітектоніка пеом" Виконав: студент групи еп-01-2 Колесников В`ячеслав Перевірив: Дрюченко Л. Д. м
201.25kb.
Збір групи ст м. Харківська 08: 00 Від їзд комфортабельним автобусом. 14: 00 Прибуття до Полтави
14.31kb.
6 клас Тема «Повчальна пропорція» Мета
112.56kb.