klevoz.ru страница 1
скачать файл
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ ТА НАУКИ УКРАЇНИ
ХАРКІВСЬКА ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА І-ІІІ СТУПЕНІВ № 25

ХАРКІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

План-конспект

інтегрованого уроку

(українська література,

харківщинознавство)

Харкове мій,



моє місто кохане”

Виконала:

учитель української мови

та літератури

Брунець Тетяна Михайлівна


Харків – 2011
Інтегрований урок

з позакласного читання (українська література) та харківщинознавства
Тема: „Харкове мій, моє місто кохане”.

Мета: Ознайомити учнів з віршами українських поетів про Харків, історією рідного міста, культурними пам’ятками Харкова, діяльністю видатних харківських учених, архітекторів, митців;

розвивати логічне та творче мислення учнів, навички висловлювання й узагальнення своїх думок, виразного читання ліричних творів;

виховувати в учнів патріотичні почуття, позитивне ставлення до української мови та народної культури, формувати естетичні смаки школярів, уміння знаходити вихід із складних ситуацій, соціальну коректність, гнучкість та креативність мислення, повагу і толерантне ставлення до вибору і позиції інших.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань у формі усного журналу, інтегрований урок.

Обладнання: тексти творів, записи на дошці, індивідуальні картки, ілюстрації з символами України та Харкова, карта України та Харкова, фотографії, ілюстрації вулиць, музеїв, портрети видатних харків’ян, мультимедійні презентації Microsoft PowerPoint на тему „Харкове мій, моє місто кохане”.

Форми роботи: пошукова робота в групах, озвучування очікуваних результатів, розповідь учителя, бесіда, виразне читання поезій, інсценізація художнього твору,виконання пісні; технології «Мікрофон», складання сенканів, асоціативного грона, використання мультимедіа.

Епіграф


У слові „Харків” – шелестіння трав,

І грім громів, і трепетні пісні,

І Дике Поле у стрімких вітрах,

І сьогодення, і майбутні дні…

Ніна Супруненко

ХІД УРОКУ:


І. Організаційний момент. Слайд № 1

Учитель історії:

У народі говорять: “Слова щирого вітання дорожчі частування”. Усміхніться – і до вас прийде радісний настрій. Хочу, щоб ви були впевнені в собі й задоволені собою. А людина тільки тоді може бути задоволена, коли досягає певних успіхів, долаючи перешкоди.



Учитель української літератури:

Сьогодні ми проведемо незвичайний урок. Ми хочемо запросити вас в історично-літературну мандрівку. Ми бажаємо вам терпіння, добра та успіху. Нехай Ваші знання стануть вірними супутниками на стежках часової мандрівки. Усього найкращого!


ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Слайд № 2

Учитель української літератури:

У кожної людини є дві Батьківщини – велика і мала. Що ми можемо назвати великою батьківщиною? Правильно, велика Батьківщина – країна, де ми живемо, Україна.

Україна - рідний край

Рідне поле, зелений гай

Рідне місто й рідна хата

Рідне небо й рідна мати.

Наша рідна Україна має славну і давню історію, прекрасну мову і високу культуру. А що називається малою Батьківщиною? Мала Батьківщина – це місто Харків:

В вільній державі наш Харків існує:

Вчиться, будує, співає, працює…

Хай вам щастить, дорогі харків’яни,

Вічно любов і добро будуть з вами!

Надія Акімова
ІІ. Оголошення теми та очікуваних результатів уроку. Слайд № 3

Учитель історії:

Сьогодні на уроці ми звернемося до сторінок історії, народних прислів’їв та поезій про рідний Харків. Готуючись до уроку, ви опрацювали багато матеріал, і тому я пропоную вам сьогодні бути в ролі кореспондентів: випустити усний журнал, який називатиметься “ Харкове мій, моє місто кохане...”. У журналі буде чотири розділи: Слайд № 4

І. Від прадідів – онукам.

ІІ. Як народилося та зростало дивне місто.

ІІІ. Мандруємо харківськими вулицями.

ІV. Ми дякуємо вам, славетні співвітчизники.

А допоможуть нам у створенні нашого журналу дослідники та артисти.

Учитель української літератури:

Сформулювати мету сьогоднішнього заняття – до снаги кожному з вас. Спробуйте сформулювати мету, скориставшись формулою “На сьогоднішньому уроці ми дізнаємося про ....”



Учні формулюють очікувані результати.

Слайд № 5

На сьогоднішньому уроці ми дізнаємося про:

  • ставлення українського народу до Батьківщини;

  • виникнення та історичний розвиток Харкова;

  • культуру та архітектуру рідного міста;

  • роль харків’ян у розвитку вітчизняної науки, культури та мистецтва.


ІІІ. Сприйняття й узагальнення навчального матеріалу.

Учитель української літератури:

Розділ І. Від прадідів – онукам.

1. Робота в групах. Дидактична гра “Склади прислів’я”.

Пам’ятка. Як працювати в групі? Слайд № 6

  1. Розподіліть ролі в групі: спікер (головуючий), секретар, посередник, доповідач.

  2. Стежте за часом.

  3. Поважайте інших членів групи, критикуйте позицію, але не людину.

  4. Говоріть послідовно, не виходьте за межі запропонованої теми.

Дидактична гра “Склади прислів’я”.

Учні повинні скласти прислів’я і пояснити їх повчальний зміст.


Група 1


Рідний край-

умій за неї постояти.

Батьківщина – мати,

земний рай.



Група 2


Кожному мила

хто в своєму домі.

Добре тому,

своя сторона.



Група 3


Людина без Вітчизни,

хоч помирай.

За рідний край

як соловей без пісні.


Розділ ІІ. Як народилося та зростало дивне місто.

  1. Учитель історії:

Отже, давайте звернемося до другого розділу нашого журналу: “Як народилося та зростало дивне місто”.

  1. Повідомлення учнів-дослідників.

Учень-дослідник № 1: Слайд № 7

Харків був заснований у 1654 р., саме тоді, як Богдан Хмельницький перейшов з усією Україною під московську “протекцію”. Місто заснувала ватага українських переселенців з ватажком — осадчим Іваном Каркачем. Тому пам'ять про Івана Каркача існує навіки у Харкові укупі зі спомином про першого харківського козачого отамана Івана Кривошлика. На пагорбах, оточених хащами диких лісів, на берегах заболочених річок – Лопані й Харкова осіли втікачі, волелюбні козаки і селяни. Почали переселенці будувати свої житла. Потім спорудили дерев’яну фортецю, бо місту постійно загрожували небезпечні вороги – турки та кримські татари. Вони грабували городян, забирали їх у полон. У центрі фортеці знаходилась Покровська церква.

Дійсно, колись Харків був маленькою фортецею на краю Дикого Поля. Проминули віки, і тепер це велике місто, гігант з більш ніж півторамільйонним населенням. І це в степу, де за часів Івана Сірка можна було проїхати верхи сотні верств і не зустріти жодного поселенця, жодної живої душі. Упродовж 3-х років у Харківській фортеці був полковником Іван Сірко. Отаман Іван Дмитрович Сірко все життя захищав Україну від нападників, не дав туркам і татарам закріпитися на українських землях. Цим безкорисливим служінням своєму народові Іван Сірко здобув безсмертя в пам’яті вдячних нащадків.

Існує ще декілька легенд стосовно виникнення нашого міста. Це легенда про козака Харька, який оселився на цьому місці і заснував місто Харків і річка Харків.

Інша, не менш красива історія, виникнення Харкова належить перу відомого українського письменника Квітки, який отримав по назві свого маєтку прізвисько Основ’яненко. За його версією наше місто було засновано предком письменника і першим володарем маєтку – Андрієм Квіткою. Він жив у маєтку під назвою Основа. Там, де ми живемо зараз. Коли Андрій Квітка обходив свої володіння, то був захоплений красою цього місця і вирішив заснувати місто.

Учень-дослідник № 2: Слайд № 8

Герб – знак держави, міста, ключ до історії роду, міста. було Прапор – полотнище одного або кількох кольорів, яке є символом держави або міста.

Герб нашого міста було створено 21 вересня 1781 року указом імператриці Катерини ІІ. На зеленому тлі зображений ріг достатку з плодами і квітками, і кадуцей, або жезл Меркурія. Меркурій – казковий бог, який на думку стародавніх людей, захищав торгівлю та ремесла. Жезл – чарівна паличка Меркурія. Автори герба мріяли бачити Харків містом, де розквітають торгівля і промисловості, а мешканці живуть у достатку.

І дійсно, у Харкові виникали фабрики, заводи, розвивалась торгівля і ремесла. Родовід харківських майстрів починається від ткачів з вулиці Кацарської, шевців у Чоботарської, гончарів із Гончарівки, кузнецов із Кузнечної. Місто зростало і розквітало. Сьогодні харківські робітники створюють найскладніші вироби і працюють на найскладніші вироби і працюють на найсучаснішому обладнанні. Славу про його творчу самовіддану працю розносять по всьому світу вироби з харківською маркою.

Учень-дослідник № 3: Слайд № 9

Харків розташований на північному сході України. Наш край межує з Росією. Таке географічне положення називається прикордонним. Сусідами Харківщини є такі області України: Сумська, Полтавська, Дніпропетровська, Донецька, Луганська.

Площа харківської області 31, 4 тис. км. Зо площею наш край займає 4 місце в країні і поступається лише трьом областям: Одеській, Чернігівській, Дніпропетровській. З півночі на південь область простягається на 190 км, із заходу на схід на 215 км.

Область поділяють на адміністративні частини. У Харківській області 27 сільських районів, 17 міст.

Харків знаходиться далеко відносно морів та океанів. Найбільшими морями є Азовське та Чорне, які належать до басейну Атлантичного океану. Наш край здавна зветься Слобідським, або Слобожанщиною.

Харків розташований на горбах між річками Харків та Лопань на території Східноєвропейської рівнини. Місто поділяється на 9 адміністративних районів. Його площа 30,6 га, що перевищує площу Парижа та Берліна разом узятих.

Райони міста Харкова: Дзержинський, Київський, Комінтернівський, Ленінський, Московський, Жовтневий, Орджонікідзевський, Фрунзенський, Червонозаводський.


3. Учитель української літератури:

Прийшов час подивитися, що довелось пережити Харківщині на її історичному шляху, що пишуть про це наші поети-співвітчизники.



4. Робота в групах:

Групи отримують картки з віршами (учні читають поезії напам’ять) та питаннями для відповідей.

Група 1.

Микола Возіянов

ЛЕГЕНДА ПРО ХАРКІВ

Нам доля легенду дарує про Харків і назву його.

По Дикому Полю гарцює козацький отаман Харко.

Той гомін козацької слави і герць пам’ятає Сумська.

Як краяли небо заграви, мов шабля Івана Сірка.

У Лопані, баяли люди, ловились великі лини.

А тихою річкою Уди ходили козацькі човни.

І містом ходив стоголосим в задумі, як тиха вода,

Великий і мудрий філософ Григорій Сковорода.

Питання на картці:

– Про що писав М. Возіянов? Яким ми бачимо Харків у легенді?



Група 2.

В. Лефтій

ХАРКІВ


Я чую кожен день могутній подих міста,

Де труби димні тягнуться до хмар,

Де руки простягає місто багрянисте

Не вимитий дощами тротуар.

Воно у вікна загляда раненько,

Немов шепоче тихо – уставай!

І кличе сад. А там Тарас Шевченко –

Його рука вітає вільний край.

А десь вгорі над містом ­ – гуркотіння,

Моторів шум. Крилаті журавлі

Пересікають сонячне проміння,

То знов зникають в голубій імлі.

Біжить трамвай від ХТЗ до парку,

За ним другий і третій, і назад…

Гуде, шумить велике місто Харків,

А серед міста зеленіє сад. (1937)



Питання на картці:

– Про який період у історії міста писав поет? Розкажіть, як змінився Харків під час індустріалізації ХХ століття.



Група 3. Слайд № 10
Микола Бажан

ПРАПОРИ ПЕРЕМОГИ

Ще кононада стогне за горбками,

Ще стелеться над містом чорний дим.

Ще пахнуть смертю обгорілі ями

І, скрипнувши, обвалюється дім.

Ще на асфальті – кров, димиться цегла,

Залізо битви, скровлене й криве,

Але вже місто, вільне й не полегле,

Встає з руїн, світліє і живе.

І на розбитій вигорілій площі

Вже нашвидку написаний плакат

В руках святково вдягнених дівчат

Живим і теплим вогником полоще.

І бідні квіти, зрощені в нужді,

В неволі й смутку змученого міста,

Кладуть дівочі руки молоді,

Як дар любові, на броню танкіста.

Питання на картці:

– Про що пише М. Бажан? Розкажіть про окупацію та звільнення Харкова у роки Великої Вітчизняної війни.


Розділ ІІІ. Мандруємо харківськими вулицями.

1. Учитель історії:

Як і люди, міста теж можуть мати свої візитні картки. І цими візитними картками є прекрасні та неповторні вулиці, чисельні архітектурні пам’ятки, монументи, музеї, храми, якими пишаються харків’яни.



Слайд № 11-18

У сучасному Харкові встановлено доволі велике число пам'ятників, меморіалів, пам'ятних знаків, скульптурних груп і композицій. Справжнім символом і окрасою міста уже майже 6,5 десятиліть підноситься пам’ятник великому синові українського народу Т.Г. Шевченку у затишному саду, який носить його ім’я. Увічнений для нащадків видатним скульптором М.Г. Манізером по праву можна вважати кращим серед пам’ятників.

А ось перед нами пам’ятник архітектури – Успенський собор. Строгий, величний силует майже 90-метрової дзвіниці Успенського собору видно з будь-якої точки центру міста. Собор був споруджений у 18 столітті, а дзвіниця – в середині 19 століття. Храми нашого міста допомагають зберегти духовність його мешканців.

Держпром – перший в Україні багатоповерховий будинок із скла і бетону. Щоб уявити велич цієї унікальної споруди, треба пригадати, що на її будівництво пішло 3700 вагонів граніту, 1315 вагонів цементу. Держпром має 4 тисячі вікон і 1300дверей.

Уже 135 років Привокзальна площа вітає і проводжає харків’ян і гостей. 22 травня 1869 року юрми людей зустрічали перший поїзд, який прибув у Харків по щойно збудованій Курсько-Харково-Азовській залізниці. Свідком багатьох історичних подій була привокзальна площа. Сьогодні щоденно через станцію Харків-Південний проходять сотні пасажирських поїздів у восьми напрямках.

6 театрів, у тому числі академічний драматичний театр ім.Т.Г.Шевченка, засновником і художнім керівником якого був відомий режисер і актор Лесь Курбас, філармонія, чудові заводські палаци культури – шанувальникам мистецтва є де змістовно і цікаво провести дозвілля.

А харківський цирк – один з найбільших в Україні. Тут починали свій творчий шлях приборкувачка Ірина Бугримова, ілюзіоніст Еміль Кіо, «сонячний клоун» Олег Попов.

Завжди привітні та гостинні неповторні харківські вулиці, оспівані у чисельних поезіях.



  1. Артистична хвилинка.

Виконання учнями пісні про Харків.

Острів моїх сподівань” (муз. А. Чилутьяна, слова Н. Супруненко)


Розділ ІV. Роль харків’ян у розвитку вітчизняної науки, культури та мистецтва.

1. Учитель історії:

Славетні люди жили у Харкові в різні часи. Іван Каркач був главою першого козачого поселення у Харкові 355 років тому. 245 років тому жив і прощавав у місті великий мислитель, поет-мандрівник Григорій Сковорода. Мужніми захисниками Харкова були Іван Сірко, Григорій Донець–Захаржевський і його сини. 200 років тому Василь Каразін заснував у нашому місті університет. У нашому місті працювали видатні вчені: філологи І. Срезневський і О. Потебня, хімік М. Бекетов, біолог І.І.Мечніков, фізик Ландау, композитор М.В.Лисенко, письменники М.П.Старицький.

Вулиці Харкова і сьогодні прикрашають чудові будівлі Олексія Бекетова, яким вже майже 100 років. Про славетне минуле нашого краю розповідають книги видатного історика харків’янина Дмитра Багалія. І це лише окремі імена, що навіки прославили наше місто.

– Назвіть відомих особистостей за пропонованими портретами. Слайд № 19-20

– Іменами кого із славетних харків’ян у місті названі вулиці, проспекти, станції метро, навчальні заклади?

2. Гра „Хто більше”.

Учням різних груп пропонується по черзі назвати письменників, чиї життя і творчість були пов’язані з Харковом, необхідно проілюструвати також знання творів.


ІV. Підсумок (рефлексія) уроку:

  1. Робота в групах:

Група 1.

Складання сенкана «Мій рідний Харків». Слайд № 21

Схема складання сенкана:

1-й рядок: поняття.

2-й рядок: 2 прикметника-епітети до поняття.

3-й рядок: 3 дієслова до поняття.

4-й рядок: 1 речення-висновок до поняття.

5-й рядок: 1 слово-синонім до поняття.



Група 2.

Створення асоціативного грона до поняття «Харків».



Група 3.

Скласти проект президентської програми з теми «Що необхідно зробити, щоб Харків став сучасним європейським містом?»



  1. Метод «Мікрофон».

Продовжити речення, написане на дошці «Для мене Харків – це …»

  1. Оцінювання учнями власного психологічного стану та участі в роботі групи (використання індивідуальної картки):

Картка самооцінки роботи на уроці


Дата 25.02.2010 Прізвище_______________________________



Як я працював на уроці

Коментар учня

Оцінка

1

Я висловлював нові ідеї







2

Я співробітничав з іншими, коли ми працювали в групі над досягненням загальних цілей







3

Зможу скласти узагальнюючу розповідь







4

Настрій на уроці, мої очікування









4. Учитель української літератури: Слайд № 22

Харкове мій, моє місто кохане, тільки тобою на світі живу.

Вас, неповторні мої харків’яни, я недарма земляками зову.

З вами ділив і жалі, і тривоги, вчився любить і людей і життя.

Рідна Сумська – наша спільна дорога –

Нас у щасливе веде майбуття.

Харкове мій, моя дума і воля, разом з тобою зростав і мужнів.

Зичу тобі незрадливої долі, я ж бо – один з твоїх вірних синів.

Щира синівська любов не зівяне,

Харків нам силу й натхнення дає.

Горді ми з того, що ми – харків’яни,

Ми ще прославимо місто моє.


V. Домашнє завдання (на вибір). Слайд № 23

  1. Самостійно знайти та вивчити напам’ять поезію про Харків, зробити її ідейно-художній аналіз.

  2. Скласти акровірш «Харків – зірка України».

  3. Написати лист-звернення до сучасників «Харків мого майбутнього».



скачать файл



Смотрите также:
Харківської міської ради харківської області
150.14kb.
Стратегія розвитку регіональної транспортної системи на базі формування транспортно-логістичного кластеру (тлк) харківської області
168.93kb.
Чугуївська міська рада харківської області
14.78kb.
Департамент будівництва та шляхового господарства Харківської міської ради, код за єдрпоу 34861610
60.54kb.
Телефонний довідник адміністрації фрунзенського району та її структурних підрозділів адміністрація фрунзенського району харківської міської ради
159.01kb.
Великобурлуцька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів великобурлуцької районної ради харківської області нака з 04. 01. 2013 №4
245.59kb.
Перелік основних місць зимівлі риби на водоймах Харківської області, на яких забороняється вилов риби з 01. 11. 2012 р до закінчення зимового періоду. На Печенізькому водосховищі
28.08kb.
Рішення міської ради 27. 06. 2013 №751 Положення
91.53kb.
Наказ №407 Про порядок замовлення документів про освіту
42.5kb.
Рішення XII cесія VI скликання Від 16 грудня 2011 року №100
16.64kb.
Україна харківська обласна державна адміністрація головне управління освіти І науки наказ
94.99kb.
Чугуївська міська рада харківської області
13.22kb.