klevoz.ru страница 1страница 2
скачать файл
План – конспект уроку на тему: «Загальна характеристика вищих спорових рослин»

Мета: сформувати знання про вищі спорові рослини як перші наземні рослини, ознайомити з ознаками їх більш високої організації у порівнянні з водоростями, особливостями їх розмноження.

Обладнання: живі і гербарні екземпляри вищих спорових рослин, таблиці, комп’ютер, інтерактивна дошка, фрагмент «Вищі спорові рослини» з електронного посібника «Відкрита біологія».

Терміни і поняття: вищі спорові рослини, корінь, пагін, ризоїди, кореневище, стебло, листок, життєвий цикл, спорофіт, гаметофіт

Тип уроку: вивчення нового матеріалу

Хід уроку:

I Організаційний момент

II Актуалізація опорних знань і чуттєвого досвіду учнів

Всі рослини поділяються на нижчі і вищі. До нижчих рослин належать нижчіі спорові рослини водорості, а до вищих – вищих спорових відносяться відділи Мохоподібні, Папоротеподібні, Плауноподібні, Хвощеподібні.

Чому водорості належать до нижчих? (Тому, що є клітини, але не мають тканин, органів).Розмножуються статево, нестатево - спорами, вегетативно.

А зараз виконаємо підсумкові тести с 155 - 156 підручника.

Серед нижчих спорових рослин ми вивчали такі відділи:

Зелені Діатомові Бурі Червоні

Ш Мотивація навчальної діяльності

Сьогодні ми познайомимося з вищим споровими рослинами. Що це за рослини? Чому їх називають вищими? Як вони пристосувались до життя на суші?

IV Вивчення нового матеріалу

Учні розглядають наявні мохи, папороті, хвощі, плауни, а також звертаються до малюнків підручника і знайомляться з їх представниками.

Вчитель: діти, вищі спорові рослини – перші наземні рослини. З’явившись у цілком новому повітряному середовищі вони лише поступово пристосувались до життя в інших умовах і протягом багатьох мільйонів років дали величезну різноманітність наземних рослин і за величиною і за складністю будови. Що нового ви помічаєте в їх будові? Діти говорять, що в мохів бачать стебло, листки, які є і в квіткових рослин, але немає коренів, а є ризоїди (коренеподібні утвори). У папороті є кореневище і листки. У плаунів є стебло, листки, додаткові корені. У хвощів є стебло, листки, кореневище. Отже, в папоротеподібних, плауноподібних, хвощеподібних рослин є тканини (покривна, основна, провідна); органи (корінь і пагін), які є і в квіткових рослин. Отже вони мають більш складну будову порівнюючи з водоростями. На верхівці пагонів є органи -спорангії, в яких дозрівають спори. Отже, нестатево вони розмножуються спорами. Тому їх називають вищими споровими рослинами. Не мають квіток, плодів і насіння. Цим відрізняються від квіткових рослин.

Розмножуються як нестатево, статево, деякі вегетативно.

Чому вищим споровим рослинам не властиве запилення перед заплідненням?

(тому, що чоловічі статеві клітини захищені оболонками пилкового зерна, то потрібне вологе середовище – роса, туман, дощ. Тому вищі спорові живуть у вологих місцях. У життєвому циклі, періоді між однаковими фазами розвитку, є спорофіт (нестатеве покоління і гаметофіт (статеве покоління). У мохів переважає гаметофіт, який ми бачимо весь час, а спорофіт являє собою ніжку з коробочкою, яка розвивається на гаметофіті. А у інших вищих спорових рослин переважає спорофіт, який ми бачимо, а гаметофіт – заростки, які дуже подібні до водоростей, на яких розвиваються чоловічі та жіночі статеві клітини.
Є такі відділи вищих спорових рослин (схема на дошці):
Мохоподібні Папоротеподібні Хвощеподібні Плауноподібні

Зозулин льон Листовик Хвощ польовий Плаун булавоподібний

Сфагновий мох Щитник чоловічий Хвощ зимовий Плаун річний

Печіночник Щитник жіночий Хвощ лісовий Баранець

Маршанція Марсилія Хвощ великий Селагінела

Бріум Сальвінія Хвощ строкатий

Еріопус

Дикран



Учням пропонується переглянути фрагмент «Вищі спорові рослини» з електронного посібника «Відкрита біологія» і відповісти на питання:

Як пристосувалися вищі спорові рослини до життя на суші?

Які особливості їх будови, розмноження, поширення? Як відбувається чергування поколінь?

Яка їх різноманітність?


V Закріплення вивченого матеріалу

Учні працюють з термінами і поняттями с 158 підручника:

1 Корінь

2 Пагін


3 Стебло

4 Листок


5 Кореневище

6 Ризоїди

7 Життєвий цикл

8 Спорофіт

9 Гаметофіт
Дають учні відповіді на питання після параграфа 40
Учні міркують с 158 підручника Що спільного та відмінного між водоростями і вищими споровими рослинами і складають таблицю:


Ознаки для порівняння

Водорості

Вищі спорові рослини










Висновок записують учні у зошит

VI Домашнє завдання: працювати за чотирьох - рівневими тестовими завданнями , провести дослідницьку роботу:

1 Сухий сфагнум положити на вологу вату і спостерігати зміни, відмічаючи час.

2 Зважте стеблинку сухого і сфагнуму, який ввібрав воду.

3 Поставте 2 стакани поряд. В одну налийте води і помістіть стебельце сфагнуму так, щоб нижня частина знаходилась в стакані з водою, а верхня звисала над пустим стаканом. Спостерігайте.

План –конспект уроку на тему: «Мохоподібні»

Мета: сформувати знання про характерні особливості мохоподібних, ускладнення їхньої організації (у порівнянні з водоростями), життєвий цикл.

Обладнання: живі рослини, гербарні екземпляри зозулиного льону, сфагнуму та інших мохів, поширених в Україні, таблиці «Багатоклітинна зелена водорость – улотрикс», «Зелений мох – політрих звичайний», «Мох сфагнум».

Терміни і поняття: мох, рослина дводомна, життєвий цикл, гаметофіт, спорофіт, спорогон, коробочка, стопа.

Тип уроку: комбінований

Хід уроку:

I Організаційний момент

II Актуалізація опорних знань і чуттєвого досвіду учнів

Ми з вами почали знайомство з вищими споровими рослинами. Давайте пригадаємо, які відділи належать до вищих спорових рослин? Вищі спорові рослини вважають «піонерами суходолу». Які пристосування до нового середовища життя у них з’явилися? Які риси відмінностей спостерігаються у вищих спорових в порівнянні з квітковими?

III Мотивація навчальної діяльності

Які характерні особливості мохів? Де поширені мохи? Яка будова особин статевого і нестатевого поколінь зозулиного льону? Що таке торф і як він утворюється? І на багато інших питань ми зможемо відповісти знайомлячись з представниками відділу Мохоподібні.

IV Вивчення нового матеріалу

Отже, тема нашого уроку «Мохоподібні»


Перегляд фрагменту «Мохоподібні» - «Відкрита біологія»

Яка різноманітність мохів?

Ви мабуть звернули увагу, що в більшості мохоподібні рослини низькорослі. Чому? (Через відсутність коренів, досконалої провідної системи, механічних (опорних) тканин тощо).

Мохоподібні виробили багато пристосувань до несприятливих умов середовища:

а) можуть висихати, але досить пройти добовому дощу, як знову відновлюється життєдіяльність (до 15 років)

б) фотосинтез може здійснюватися навіть під снігом і в темних печерах

в) усмоктують вологу не тільки ризоїдами. Але і всією поверхнею тіла (з атмосфери)

г) широко поширене вегетативне розмноження

Поширені мохоподібні на всіх континентах, але нерівномірно. Основна їхня кількість зосереджена у вологих місцях Північної півкулі. У тундрі, на болотах, у лісах їм належить дуже важлива роль

Для кращого ознайомлення з представниками мохоподібних проведемо лабораторну роботу 12 «Будова мохоподібних»

Будова зозулиного льону.(Учні розглядають зразки живих рослин, вивчають їх будову, звертають увагу на те, рослина, немає коренів, а кріпиться до грунту за допомогою коренеподібних виростів (галузистих волосків) – ризоїдів. Стебло зозулиного льону не має розвинених провідних судин. Всмоктування води проходить всією поверхнею листків і стебел. Зозулин льон дводомна рослина. Кожен рік на одних екземплярах зозулиного льону, які називаються чоловічими, з’являються на верхівці стебел листочки, більш широкі, які мають червонувате забарвлення. Коричнюваті залишки цих листочків видно на стеблі, і по них можна підрахувати, скільки років рослині.

Дослідницька робота На виданих екземплярах учні визначають, скільки років рослині. А вам скільки років? Хто старший?

Між цим листочками поміщаються видовжені білі мішечки, які можна побачити, здавивши пальцями верхівку стебла. В цих мішечках (антеридіях) є довгі клітини з двома джгутиками.

На верхній частині других екземплярів зозулиного льону (архегоніях) жіночих –формуються органи у вигляді бутилочок, на дні яких є по одній круглій яйцеклітині.

Пояснюю життєвий цикл зозулиного льону, звертаю увагу учнів на заросток. З чим подібний заросток? (з водоростю). На дошці замальовую схему розвитку моху:

Спора ---заросток----листостеблова рослина---яйцеклітина---спорангій---спори


спора---заросток---листостеблова рослина---сперматозоїди

Мохи живуть на грунті в тундрі, в хвойних лісах, на болотах, можуть жити на дні водойм, вино сливі до морозів і сильної спеки, але ростуть і розмножуються лише в умовах сильної вологості

Учні переглядають фрагмент розвиток моху «Відкрита біологія»

1 Яка подібність і відмінність у розмноженні водоростей і моху?

(Подібність полягає в тому, що заросток моху подібний до моху і виростає із спори в воді, в воді проходить і запліднення.

Відмінність в тому, що із заростка виростає рослина, пристосована до життя в сухому повітрі і розмножується спорами, які поширюються в повітрі)

2 Яке ускладнення в будові моху, в порівнянні з водоростями?

(Мох в порівнянні з водоростями більш складна рослина, яка має невисоке стебло з простими судинами і листя)

3 За якими ознаками будова моху відрізняється від будови квіткової рослини?

(будова моху значно простіша будови квіткової рослини. У моху немає кореневої системи, немає квітки, із якої утворюються плоди і насіння. Листки простої будови. Слабо розвинене стебло не має складної будови провідних судин)

Учні підходять до висновку, що давні мохи походять від водоростей.

Найбільше значення в природі і народному господарстві має торф’яний мох – сфагнум. Учням роздаю шматочки торфу, пропоную розглянути їх, використовуючи лупу і пінцет і відповісти на питання із чого складається торф? (торф складається із залишків якоїсь рослини. Потім роздаю сухі і вологі екземпляри сфагнуму. Які результати ваших дослідів, що проводили ви дома? Учні доповідають про свої дослідження.

Чому торфовий мох має властивість вбирати велику кількість води(в 30-40 раз більше своєї сухої маси)? Під час війни з англоамериканськими інтервентами в 1919 році торф використовував лікар Новотельнов замість вати.

Далі учні знайомляться з будовою сфагнуму, розглядають під мікроскопом будову сфагнуму, його листків. Листок сфагнуму має своєрідну будову. В мікроскоп видно великі світлі клітини, оточені вузькими і довгими з хлорофіловими зернами. Білий колір моху і залежить від цих пустих клітин заповнених повітрям або водою. Сфагнум в ці пусті клітини і вбирає вологу. З цим і пов’язана властивість сфагнуму вбирати вологу навіть з повітря і це призводить до утворення боліт. Сфагнум створює особливі умови. Накопичується холодна вода, не прогрівається зверху променями сонця, так як мох поганий провідник тепла. Холодна вода погано надходить до коренів рослин, тому майже всі рослини, які ростуть на болотах пристосовані до меншого випаровування. В болоті мало кисню і мало азотних добрив, тому рослини ростуть поволі, великі дерева засихають. В таких болотах підвищена кислотність. Підвищена кислотність і відсутність кисню, а також наявність сфагнову у сфагнуми, заважають розкладу органічних залишків. Всі ці умови не дають можливості розкладаться відмираючи нижнім частинам сфагнуму і залишкам інших рослин, вони лише трошки обвуглюються і під тиском верхніх шарів ущільнюються. В товщі торфу прекрасно зберігаються все, що може якимсь чином туди потрапити - тварини, листки, плоди рослин, човни. В одному болоті знайдено труп рицаря в повному спорядженні.

Діти, а чи є в нашій місцевості торфяні болота?

По цьому питанню наші учні провели дослідження і виявили, що дійсно у нас є торф’яне болото. Очевидці говорять, що цього року коли горів торф, то багато пожежних машин близько 2 діб гасили пожежу, яку дуже важко було загасити. Торф тліє, виділяючи угарний газ і дим.

Яке значення торфу? Це питання досліджував один із наших учнів, який і доповість про свою роботу.

Учень: переглянувши багато літератури, я довідався, що торф має велику цінність. Так,

на осушених болотах торф перегниває, утворює грунт, який дає високий урожай.

Торф – прекрасне томливо.

Із торфу одержують горючий газ, смолу, парафін, карболову і оцтову кислоту.

Із торфу роблять пластмасу, ізоляційні плити. В санаторії при лікуванні різних хвороб застосовують торфяні ванни. Торф застосовується як підстилка для скоту, як добриво, із нього виготовляють торфоперегнійні горшки для вирощування розсади.

При будівництві будинків його кладуть між дошками для утеплення і для попередження сирості. Учні готують таблицю по цьому питанню

V Закріплення

1 Відповідають учні на питання 1-7 після параграфа с 162 підручника

2 Вставте пропущені слова.

Загальна ознака мохоподібних
Мохоподібні – рослини, часто дуже _____, порівняно _________будови. У них як правило є ________ і _____.Корені завжди_________, є тільки _________.Статеві органи і спорангії__________. У циклі розвитку переважає _____. Зі спори розвивається_________, а з нього_______. Із зиготи розвивається_____.Запліднення проходить тільки при наявності __. На гаметофіті _____спорофіт.

(Слова: стебла, листки, спорофіт, гаметофіт, багатоклітинні, паразитує, маленькі, простої, відсутні, ризоїди,заросток, гаметофіт, вологи, гаметофіт)


3 Порівняйте зозулин льон і сфагновий мох:

Подібні ознаки_____________________

Відмінні ознаки__________________.

4 Дайте систематичне положення зозулиного льону та сфагнового моху

5 Які захисні пристосування виникли у мохів у зв’язку з переходом із водного середовища до наземного?

VI Домашнє завдання виконати тести по 4 рівнях; розв’яжіть задачу

Наростання торфу, навіть за сприятливих умов, відбувається повільно. За 10 років утворюється шар завтовшки 1 см. Знайшли у нашій місцевості товщину торфу на торфовищі 10 см. Упродовж якого часу був утворений цей шар?

Складіть тест по даній темі

План-конспект уроку на тему: «Папоротеподібні»

Мета: сформувати знання про особливості будови та життєдіяльності папоротей, місце папоротей у системі рослинного світу, їх походження

Обладнання: гербарні екземпляри папоротей, лупи, таблиці «Папороть щитник чоловічий», «Давні папороті», «Що добувають з кам’яного вугілля»,схема «Розвиток папороті», колекція викопних решток, фрагменти посібника «Відкрита біологія»

Основні поняття та терміни: папороть, кореневище, заросток (гамет офіт), спорофіт, гамети, спори, кам’яне вугілля

Тип уроку: вивчення нового матеріалу

Хід уроку

I Організаційний момент

II Актуалізація опорних знань і чуттєвого досвіду учнів

Розв’язуємо тести, які підготували учні

Перевіряємо розв’язок задачі

Учні працюють за картками

Картка 1


1Дайте систематичне положення зозулиного льону

2 Яка будова гаметофіту сфагнуму?


Картка 2

1 Дайте систематичне положення сфагнового моху

2 Яка будова спорофіту зозулиного льону?
Картка 3

1 Чому сфагнум сприяє заболочуванню грунтів?

2 Яке пристосування є для захисту у спор?
Установіть відповідність

1 Гаметофіт А Гаметофіт зозулиного льону

2 Спорофіт Б Статеве покоління

3 Заросток В Ниткоподібні утвори

4 Ризоїди Г Гаметофіт сфагнуму

5 Дводомний Д Проростає із спори

6 Однодомний Е Нестатеве покоління

Є Спорофіт сфагнуму

III Мотивація навчальної діяльності

Діти ви мабуть всі полюбляєте казки, легенди, повір’я. І от в одній із них говориться , що тому, хто в ніч на Івана Купала знайде квітку папороті, пощастить у житті, він зможе знайти скарби, які охороняють злі сили. І дуже багато людей вирушали на пошуки, але так нікому і не вдалося віднайти чарівну квітку папороті. То чому ж пошуки виявилися такими невдалими?

Тому сьогодні давайте познайомимося з цими прекрасними рослинами і розкриємо їх таємниці.

Тема уроку «Папоротеподібні».

IV Вивчення нового матеріалу

Перегляньте фрагмент «Папоротеподібні» - «Відкрита біологія» і дайте відповіді на питання:

1 де живуть папоротеподібні?

2 Яка будова щитника чоловічого?

4 Що таке соруси, спорангії, яка їх будова ?

Виконання лабораторної роботи «Будова щитника чоловічого»

Пояснюю розвиток папороті, малюючи схему на дошці, а також учні розглядають малюнок 147 с 166 підручника:

Спора----заросток----сперматозоїд

Яйцеклітина---доросла папороть

Спора----заросток----сперматозоїд

Яйцеклітина---доросла папороть

Папороті ростуть не поодиноко, а заростями. Із спор виростають купки заростків від різних рослині поряд з можливим самозаплідненням проходить запліднення між заростками від різних рослин.

На нижній стороні заростка, ближче до виямки, розміщуються органи з яйцеклітинами, а між ризоїдами – невеликі органи з сперматозоїдами. Сперматозоїди звернуті спірально і мають джгутики, за допомогою яких відбувається переміщення їх у воді. Коли грунт покривається хоч трішки водою, сперматозоїди потрапляють у воду, підпливають до яйцеклітин і зливаються з ними. Із заплідненої яйцеклітини виростає листостеблова рослина папороті. Спочатку перші листочки, які виростають із заростка зовсім не схожі на листки на листки дорослої папороті і мають дуже просту будову.
Давайте порівняємо розвиток папороті і зозулиного льону (схеми на інтерактивній дошці)
Учні порівнюють і роблять висновок, що в розвитку папороті є значні ускладнення в порівнянні з мохом. Папороті мають справжні корені , в стеблі і черешках листків проходять провідні судини. У життєвому циклі папоротей переважає спорофіт, на відміну від мохів, в яких переважає гаметофіт.

До сучасних папоротеподібних належить близько 12 тисяч видів, (в Україні – близько 50).

Різноманітність їх демонструю на інтерактивній дошці, а також живі екземпляри, мал. 150 с 168 підручника

Яке ж значення папоротеподібних?

Залишки первісних рослин і навіть закам’янілі їх частини добре збереглися в пластах кам’яного вугілля. По них дізналися про існування давніх померлих папоротеподібних.

Учні розглядають зразки кам’яного вугілля.


Кам’яне вугілля утворилось в землі із папоротеподібних рослин при відсутності повітря і води, під великим тиском шарів землі. Це відбувалося в результаті зміни земної поверхні на протязі багатьох тисячоліть. В той час на всій землі був рівний клімат. Повітря було насичене вуглекислим газом і водяними парами з однаковою температурою на протязі всього року. Вітрів не було. Яскравість сонячних променів змінювалась великою хмарністю. Первісні ліси жили на болотистому грунті.

Учні розглядають малюнок вищих спорових рослин кам’яновугільного періоду.

Яким же чином кам’яніє дерево, зберігаючи не тільки зовнішню форму, але і тонку анатомічну будову?

Вода, з розчиненими мінеральними солями, просочувалась крізь товщу дерева, наповнюючи солями (кремнеземом, вапняком, залізняком, сріблом) внутрішній вміст клітин і судин, оточуючи оболонки клітин і частково мінералізуючи їх. Пласт кам’яного вугілля зазвичай знаходиться на глині. Під впливом геологічних змін поверхня опускалась, вода приносила і інші залишки рослин. Болота затоплювались водою, заносились піском, глиною. Зверху утворювалися поклади пісчанника, вапняку. Спочатку у воді, а потім під тиском при відсутності повітря і при високій температурі утворилося кам’яне вугілля.


Учні розглядають зразки торфу і кам’яного вугілля і порівнюють їх.

Кам’яне вугілля відіграє велику роль у промисловості. По цьому питанню провів дослідження учень, який і доповість про свої здобутки. Із кам’яного вугілля добувають (розглядають таблицю)і записують у зошит, шо одержують із кам’яного вугілля.

Кам’яне вугілля
Кокс асфальт чорнило вибухові речовини
Чавун толь мило топливо
Сталь нашатирний спирт духи
кам’яновугільний дьоготь карболову кислоту

Проте не тільки відмерлі папоротеподібні цікавлять людину. Зараз дуже багато сучасних папоротеподібних.

Учні знайомляться з великою різноманітністю папоротеподібних. (Фрагмент «Папоротеподібні» «відкрита біологія, малюнок 150 с 168 підручника, живі папоротеподібні рослини біологічного кабінету)

V Закріплення вивченого

1 Дайте систематичне положення папоротеподібних у системі живої природи

Імперія _________________

Над царство______________

Царство_________________

Під царство______________

Відділ___________________


2 Закріпимо терміни

Вайї____________

Сорус_____________

Спорангії _________

Заросток__________

Архегонії__________

Антеридії__________

Життєвий цикл_____

Гаметофіт__________

Спорофіт___________


3 Дайте відповіді на питання 1-4 с 168 підручника

4 Поміркуйте с 168 підручник

Висновок з уроку записують учні у зошит

VI Домашнє завдання: Опрацювати параграф 42; працювати за 4 –рівневими тестами

План – конспект уроку на тему: «Плауноподібні та хвощеподібні»

Мета: cформувати знання про особливості будови та та життєдіяльності плаунів та хвощів; значення в природі та житті людини

Обладнання: гербарій плаунів, гербарії весняних і літніх пагонів хвоща польового, стробіли, лупи, таблиця «Хвощі і плауни», посібник «Відкрита біологія»

Терміни: плаун, корінь, пагін, стебло, листок, продих, стробіл, кореневище, вузол, міжвузля, вегетативний пагін, спороносний пагін, підземні бульби хвощів.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу

Хід уроку

I Організаційний момент

II Актуалізація опорних знань і чуттєвого досвіду учнів

1 На якій стадії розвитку щитника чоловічого формуються органи нестатевого розмноження:

А спора


Б зигота

В зародок

Г заросток

Д багаторічна трав’яниста рослина

2 На якій стадії розвитку щитника чоловічого формуються органи статевого розмноження:

А спора


Б зигота

В зародок

Г заросток

Д багаторічна трав’яниста рослина

3 Позначте назву жіночих органів розмноження папороті:

А антеридії

Б архегонії

В Спори


Г спорангії

Д гамети


4 Виберіть ознаки, що характерні для папороті щитника чоловічого:

А багаторічна рослина

Б розмножується насінням

В листки ростуть верхівками

Г скупчення спорангіїв на нижньому боці листка

Д заросток двостатевий

5 Розташуйте у правильній послідовності стадії розвитку папороті

А зигота Б багаторічна трав’яниста рослина В заросток Г зародок Д гамети Е спора

6 Чим відрізняється зовнішня будова папоротеподібних від мохоподібних?

7 Яке покоління переважає у життєвому циклі папоротеподібних?

III Мотивація навчальної діяльності

Ми з вами продовжуємо знайомитися з вищим споровими рослинами. Давайте пригадаємо, які відділи належать до вищих спорових рослин? (Мохоподібні, папоротеподібні, плауноподібні, хвощеподібні). Які відділи вищих спорових рослин ми вже вивчили?

Сьогодні ми познайомимося з представниками Плауноподібних і Хвощеподібних. А чи знаєте ви звідки дістали таку назву хвощі? Які рослини є біоіндикаторами кислих грунтів? Особини якого покоління переважають у життєвому циклі хвощів і плаунів?

Який вегетативний орган з’являється у хвощів і плаунів? З чим це пов’язано?

Де розвиваються спори їх?

Що собою являють гаметофіти хвощів і плаунів? Спори яких рослин використовують для обсипання таблеток і як дитячу присипку, для виготовлення ракет для феєрверків?


IV Вивчення нового матеріалу

Записуємо тему «Плауноподібні і хвощеподібні»

Даємо їм систематичне положення в системі рослинного світу

Імперія_________

Надцарство_________

Царство___________

Підцарство_____________

Відділи__________ і__________


Познайомимося ближче з плауноподібними (перегляд фрагменту «Плауноподібні», «Відкрита біологія». Зверніть увагу на їх різноманітність, будову, життєвий цикл.
Учні розглядають різноманітні плауноподібні, живі та гербарні екземпляри, вивчають будову плауна булавоподібного, його життєвий цикл, порівнюють його з будовою та життєвим циклом папоротеподібних і приходять до висновку, що плауни мають справжні судини, повзуче стебло вилчасто галузиться і вкриті лускоподібними листками. Від горизонтального стебла відходять додаткові корені. На верхівках деяких пагонів розташовані видозмінені спороносні листки, зібрані в колоски. Зі спор розвиваються заростки. Це особини статевого покоління. У життєвому циклі переважає спорофіт. Розмножується в основному вегетативно. Плауноподібні не дали початку ніякій групі рослин. Це мабуть, пов’язане з тим, що у них дрібні листки, тому обмежені можливості фотосинтезу.
Учні знайомляться з різноманітністю хвощеподібних, переглядаючи фрагмент «Хвощеподібні», «Відкрита біологія». Звертають увагу на будову хвоща польового, його життєвий цикл, порівнюючи з папоротеподібними, їх поширенням.

Свою російську назву хвощі одержали за подібність із хвостом коня. Еквізетум (хвощ) у перекладі означає «кінський хвіст». Незважаючи на це, взаємини хвощів з конями «недружні». Якщо сіно містить хвощ, то це може викликати в коня параліч задніх ніг –«шатун». Необхідно відразу ж припинити вигодовувати таким сіном коней. У той же час кабани й олені восени й узимку охоче поїдають хвощі, а для кіз і корів хвощ польовий вважається молокогонним кормом. Люди іноді в використовують у їжу підземні бульби хвощів («земляні горішки, «земляні шишки»)

Плауноподібні та хвощеподібні є потомками вимерлих представників, які сотні мільонів років назад утворювали ліси кам’яновугільного періоду. Кам’яне вугілля і утворилось в землі із цих рослин при відсутності повітря і води, під великим тиском шарів землі.

Значення плауноподібних і хвощеподібних (дослідницька робота учнів з додатковою літературою та параграфом підручника), складають таблицю:






Плауноподібні

Хвощеподібні

Значення в природі







Значення для людини







V Закріплення вивченого матеріалу:


На закріплення вивченого учні виконують лабораторну роботу «Особливості будови плауна булавоподібного та хвоща польового» і порівнюють їх:

Назва рослини

Спорофіт

Гаметофіт

Життєва форма

Де зустрічаються

Значення

Плаун булавопоібний
















Хвощ польовий
















Учні дають відповіді на питання 1-5 с172 підручника


Виконують тестові завдання с 174 підручника
Завдання з вибором однієї правильної відповіді
1 Позначте рослину в якої заросток розвивається понад 10 років:

А – хвощ польовий



Б – плаун булавоподібний

В – щитник чоловічий

2 Де у хвоща польового формуються спороносні колоски

А- На літніх пагонах



Б –на весняних пагонах

В – на кореневищах

Г – у спорангіях

3 Позначте спосіб розміщення листків на стеблах плавуна булавоподібного

А – мутовчасто

Б – супротивно



В – густо покривають стебло

4 Позначте частини хвоща польового, які зберігаються зимою



А – тільки кореневище

Б – тільки стебло

В – кореневище, стебло, листки

Установіть відповідність:

1 Хвощ польовий А спори використовують як присипку

2 Плаун булавоподібний Б є біоіндикатором кислих грунтів

В повзуче стебло вилчасто галузиться

Г фотосинтез відбувається у зелених стеблах

Зазначте, у якої рослини домінуючим поколінням НЕ є гамет офіт:

А Зозулин льон

Б Сфагнум

В Плаун булавоподібний

Г Все зазначене


Зазначте правильне твердження знаком «+», що стосується особливостей рослин.

А Плаун булавоподібний – представник папоротеподібних

Б Особливістю хвощеподібних є члениста будова пагонів і мутовчасте розташування листків

В На нижньому боці листка хвоща розташовуються соруси – групи спорангіїв, прикриті брунькоподібними покривальцями


VI Домашнє завдання: опрацювати параграф 43, працювати за 4 – рівневими тестами

Тестові завдання по чотирьох рівнях складності до теми «Вищі спорові рослини»


До параграфа 40
Загальна характеристика вищих спорових рослин

1 рівень


1. До вищих спорових рослин належать:

а)квіткові б)водорості в)папороті, хвощі плауни, мохи

2.Вищі спорові рослини розмножуються:

а) насінням б)спорами в)брунькуванням

3.Спорангії це:

а)органи, у яких утворюються спори б)органи, у яких утворюється

насіння


4.Спори слугують:

а)для розмноження б)для захисту в) для поширення

6.Для розмноження споровим потрібна:



а)волога б)посуха в)низька температура

7.Джгутики мають:

а)яйцеклітини б)сперматозоїди в)центральні клітини

скачать файл


следующая страница >>
Смотрите также:
Конспект уроку на тему: «Загальна характеристика вищих спорових рослин»
352.99kb.
Урок №18 тема: Узагальнюючий урок з теми «Будова І життє діяльність рослин. Вегетативні органи рослин»
141.99kb.
Практики з еом
211.73kb.
Конспект уроку на тему "Реактивний рух. Розвиток космонавтики. Внесок українських учених у розвиток космонавтики." Тема уроку: Реактивний рух. Розвиток космонавтики. Внесок українських учених у розвиток космонавтики Мета
65.88kb.
Конспект уроку з української літератури 6 клас Розроблено вчителем української мови та літератури бсш №16, учителем-методистом Грицан Г. Л. Тема уроку
81.54kb.
Вуглеводи. Загальна характеристика вуглеводів
136.62kb.
Загальна характеристика роботи
385.29kb.
1. Загальна характеристика теорії права та держави План
80.29kb.
Загальна характеристика роботи актуальність теми дослідження
374.6kb.
2 Загальна характеристика підприємства 13 вп=РП+іп 2
1211.19kb.
План уроку Тема уроку: „ Розташування і призначення основних клавіш клавіатури”. Мета уроку
27.57kb.
Методичні вказівки до лабораторної роботи з дисципліни „Основи охорони праці на тему
211.41kb.