klevoz.ru страница 1
скачать файл
Відділ освіти Смілянської районної державної адміністрації

Районний методичний кабінет

Розробка уроку з трудового навчання 3 клас



Підготувала

вчитель І категорії

Ташлицької загальноосвітньої школи

І-ІІІ ступенів

Гончаренко Наталія Миколаївна

Тема. Виготовлення об’ємної іграшки «Ракета».

Мета: удосконалювати зорову пам’ять, уяву, фантазію, уміння гармонійно та акуратно виготовляти об’ємні вироби з паперу. Розвивати навички відтворення окремих деталей ракети на папері. Провести бесіду про космонавтів.

Обладнання та матеріали. Портрети відомих космонавтів, малюнки, таблиці, ілюстрації на тему «Космос»; кольоровий папір та картон, ножиці, клей, лінійка, простий олівець.

Хід уроку


  1. Організаційна частина. Повідомлення теми і завдань уроку.

II. Робота над темою уроку.

1. Вступна бесіда.

Мрія людини про небо... Вона народилася дуже давно і знайшла своє відображення у численних казках, легендах, переказах.

Так ми дізналися про сміливого Ікара, що нібито створив штучні крила і вирішив долетіти до Сонця. Пригадайте казки, у яких люди літають на килимі-літаку, на ступі, на мітлі, на Конику-Горбоконику.

Людям часто доводилося спостерігати за птахами, які літають високо у небі. І завжди хотілося літати так, як літають птахи. Дехто хотів потрапити на Місяць, а хтось мріяв побувати хоча б на одній із сотень зірок. А чому б і ні? Хіба ви про це ніколи не мріяли? Хто з вас хотів би бути космонавтом і полетіти високо-високо, далеко-далеко в космос? (Діти діляться своїми думками.)







2. Декламування вірша А. Компанійця "На космодромі".

Далеко-далеко від дому,

Ген-ген в степовому краю,

Сіяють вогні космодрому,

І я у скафандрі стою.


  • Готова до пуску ракета?

  • Готова!

Лиш помах руки, —

Стрічай мене, інша плането,

Стрічайте, космічні зірки!

Я шлема насунув на очі,

В ракету вже ногу заніс,

Аж чую — хтось шию лоскоче

І смика легенько за ніс:

—Заспався, як те немовлятко!

Вже ондечки сонце ясне! —

Розплющив я очі ... ох татку,

Навіщо збудив ти мене?

Нема мені, татку, спокою!

Якби не гукнув мене ти,

Зірок би торкнувсь я рукою,

Побачив би інші світи.

3. Продовження бесіди.



Мрія людей побувати в космосі збулася. Юрій Олексійович Гагарін був першою людиною, яка на космічному кораблі "Восток" 12 квітня 1961 року полетіла у космос.


(Учні переглядають портрет із зображенням Ю.О. Гагаріна.)

І до Гагаріна були відважні мандрівники. Вони відпливали у невідомі моря, досліджували дикі ліси, пустелі, йшли по снігах і крижинах до полюса.

Але всі вони подорожували по Землі й заздалегідь знали, які небезпечні морські шторми, як жарко в пустелі, який лютий холод на полюсі. А Гагарін був далеко від Землі — в космосі. Тільки там він пізнав невагомість — стан, коли космонавт і його речі нічого не важать і плавають в кораблі, наче риби в акваріумі. Там пролита вода не розтікається калюжкою, а збирається в кульку, що зависає в повітрі.

Все це першим пізнав, побачив, випробував на собі Юрій Гагарін. Він проклав іншим людям дорогу в космос.

З того часу багато космонавтів побувало у космосі. Серед них були і жінки-космонавти — Валентина Терешкова і Світлана Савицька.

(Учні переглядають портрети із зображенням В. Терешкової і С. Савицької.)

А першим космонавтом незалежної України став Леонід Каденюк. 19 листопада 1997 року, серед чотирьох американських астронавтів і японського науковця, був космонавт-дослідник, у якого на правому рукаві скафандра яснів синьо-жовтий прапор. Леонід Каденюк повернувся з космічної мандрівки ... Він бачив пишноту чорної ночі, чарівність і розмай барв нашої планети, дивовижні картини, що відкривалися з орбіти. Зі свого невеликого космічного корабля він бачив велетенську планету під назвою "Земля".

Перший космонавт незалежної України ... Як свого часу легендарний Юрій Гагарін відкрив ранок космічної ери людства, так і Леонід Каденюк відкрив космічний ранок зоряної доби України.

(Діти переглядають портрет із зображенням Л. Каденюка.)

— Учні, як ви вважаєте, для чого космонавтам потрібен скафандр?

4. Словникова робота.

Скафандр (від грецького "скафе" — човен і "андрос" — людина) — це індивідуальне спорядження для того, кому доводиться працювати в умовах, відмінних від нормальних.



5. Продовження бесіди.

До комплекту спорядження входять оболонка, шолом, рукавиці, черевики. Спочатку так називали одяг водолаза, який спускається на велику глибину. Згодом, коли людина почала активно освоювати космос, скафандром почали називати й одяг космонавта.

Перебування у скафандрі, а тим паче робота в умовах відкритого космічного простору — не з легких. Вона потребує спеціальної підготовки, тренування.

Бути космонавтом — це не тільки почесно, це ще дуже важко. Потрібно бути сміливим, рішучим, добрим, потрібно багато знати, а для цього слід багато вчитися, займатися спортом.

6. Перегляд демонстраційного матеріалу (з коментарем учителя)

7. Декламування віршів.



1-ий учень: Ось послухайте, будь ласка,

Ми про себе склали казку,

Як літали в космос — я

І мала сестра моя...

Ми на Місяць прилетіли,

На зручній площадці сіли,

І скафандри одягли

Та й у подорож пішли... (Г. Бойко "Космонавт ").



2-ий учень

Летить ракета за ракетою,

А у ракеті я із Петею.

Взяли б Ми бусола у мандри,

Та в нас всього лиш два скафандри.

Немає зайвого для птаха.

Як він нам заздрить, бідолаха! (В. Бичко "Ракета").


Вчитель:3 тих пір, як люди вперш змогли

злітать в підхмарні далі,

їх смілі мрії посягли

У мандри небувалі.

Схотілось їм перемогти

Оте земне тяжіння

І полетіти у світи

Незвідані, чужинні:

До Місяця, і до планет,

До інших зір — усе вперед,

Без меж, в космічний простір!

І ось нарешті почались

Часи великих звершень.

Що мрією було колись,

Здійснятись стало вперше.

Штучні супутники землі

Помчали по орбіті,

І на космічнім кораблі

Гагарін — перший в світі!

Ось перша жінка-космонавт,

Відважна Терешкова.

А ось Леонов, що пізнав

Найпершим літ казковий.

Він в простір двері відчинив,

Неначе вийшов з дому, —

Ступив вперед!... І ось поплив,

Спокійний, невагомий.

Героїв наших цілий світ

Уся земля вітала!

І де вони проклали слід,

Літати інші стали (Н. Забіла "У космос").

8. Продовження бесіди.

Пройде час, коли наші космонавти полетять у космос на якусь невідому планету. Може, це буде хтось із вас, діти? Нам поки-що невідомо, які там є рослини, звірі, інопланетяни (тобто такі розумні істоти, як люди на Землі). Уявімо собі цю планету. Може, там якісь дивовижні рослини, подібні до велетенських колючих кактусів. Можливо, вони не зелені, як на землі, а блакитні, фіолетові, червоні або жовті.

ІІІ. Фізкультхвилинка

9. Поетапне виконання макету ракети.








  1. Розглянь уважно креслення макету ракети.

  2. Вибери основний колір картону з якого будемо робити ракету (який колір краще взяти, а який ні).

  3. На зворотньому боці картону зроби чітке креслення основи та крил ракети.

  4. Акуратно виріж деталі.

  5. Зверни увагу що для крил потрібно по дві деталі (які будуть склеюватися одна з одною, для кращої міцності).

  6. Перед склеюванням верхньої частини ракети зігни всередину бортики для склеювання (провівши із зворотнього боку тупим кінцем ножиць лінію – для кращого згинання)

  7. Після склеювання верхівки ракети склей основну частину.

  8. Знизу по розмічених лініях зроби надрізи, куди будуть вставлятися крила ракети.

  9. Приклей із середини крила ракети.

  10. Оздоб кольоровими смужками свою ракету.


10. Практична діяльність учнів.

. Закріплення вивченого матеріалу.

  • Назвіть першого космонавта.

  • Розкажіть, що ви знаєте про Юрія Гагаріна. —- Хто із жінок-космонавтів побував у космосі?

  • Хто був першим космонавтом незалежної України?

V. Підсумок уроку.

Перегляд і демонстрування дитячих робіт.

Оцінювання дитячих робіт.

Вибір кращих робіт на виставку


ЛІТЕРАТУРА

  1. Бутрім В.Л. Курс «Я і Україна»: цікава дидактика. — X.: Вид. група «Основа», 2004.

  2. Веремійчик І. М. Трудове навчання— К.: Педагогічна думка, 2007.

  3. Вознюк Леся. Тисяча загадок. — Тернопіль: Підручники і посібники, 2007.

  4. Даніліна І. В. Класні години. 1—4 класи. — X.: Вид. група «Основа», 2007.

  5. ЄмецьА.А., Шапка О. В. Літературні загадки в початковій школі. — X.: Вид. група «Основа», 2006.

  6. Козуб О. В., МогоритаА. І. Фізкультхвилинки та ігри. 1-4 клас. — Тернопіль: Навчальна книга — Богдан, 2007.

  7. Куріпта В. І. Сценарії позакласних заходів. 1-4 класи. — X.: Вид. група «Основа», 2008.

  8. Маринчук Т. В. Казки, вірші, оповідання для позакласного читання. — X.: Вид. група «Основа», 2004.

  9. Програми для середньої загальноосвітньої школи. 1-4 класи. — К.: Початкова школа, 2006.



Додатки
скачать файл



Смотрите также:
«Космос»; кольоровий папір та картон, ножиці, клей, лінійка, простий олівець
101.4kb.
Урок образотворчого мистецтва в 1 класі тема. Зображення на площині "Чарівний світ метеликів"
62.36kb.
Юрий Алексеевич Гагарин Дорога в космос
2414.04kb.
План-конспект вікторини по швейній справі
112.84kb.
12 квітня 2011 року в загальноосвітніх навчальних закладах рекомендуємо провести єдиний урок, присвячений відзначенню 50-річчя польоту в космос Ю. О. Гагаріна
137.82kb.
Конкурс ученических рефератов «Кругозор-2012» Тема : Самые-самые первые Хаертдинова Илзина Ришатовна, 2 класс Предметная область: естествознание
98.74kb.
Изготовление модели Солнечной системы на уроке труда
57.92kb.
Гра «Найрозумніший учень Всесвіту» Рафальська Оксана Дмитрівна
52.01kb.
Годовой план государственных закупок на 2011 г
59.15kb.
Властивості логарифмів
74.73kb.
Программы: работа с бумагой и картоном
44.42kb.
Химия и космос
325.83kb.