klevoz.ru страница 1
скачать файл
УКРАЇНСЬКА ЛІТЕРАТУРА 10 КЛАС

Вчитель Тимощук З.М.
Тема : Складність і суперечливість характеру

Чіпки – головного героя роману Панаса

Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні ?»

Мета : розкрити характер головного героя роману Чіпки, простежити еволюцію його поведінки;

з'ясувати причини, що привели Чіпку до морального падіння;

сприяти виробленню навичок визначення головної думки твору;

виховувати високі морально-етичні риси простої людини.



Тип уроку : комбінований.

Обладнання : портрет Панаса Мирного, ілюстрації до твору, експрес-зошити, учнівський проект.

Заглянув у душу чоловіку глибоко - глибоко.

І.Франко
ХІД УРОКУ

І. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Скласти словничок уроку

Головний персонаж твору. Психологічні чинники, еволюція, складність і

суперечливість характеру , гуманність.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

1. Назвати сюжетні лінії романі.

Основні сюжетні лінії

  1. Рід та життя Чіпки;

  2. Рід та життєвий шлях Максима Гудзя;

  3. Історія життя Грицька та Христі;

  4. Життєпис панів Польських, історія села Піски.


Другорядні сюжетні лінії

1. Мотрі Луківни (матері Чіпки);

2. Івана Вареника (батька Чіпки);

3. Явдохи;

4. Василя Прохора.

3. Літературна гра «Тіньовий театр»

На основі цитат – приказок учні впізнають героїв твору та коментують їх.

1. «…дізнавшись від бабусі, що бог усіх «хлібом годує» , дивується,

чому це мати сама «хліб заробляє – ось досі з роботи нема» ?

2. «… мав чотири прізвища» ?

3. « … до батьків горнувся, а на голоту дивився згорда, хоч сам

вийшов із бідноти» ?

4. «…часто вживав прислів’я «своя сорочка ближча до тіла», «да-

рованому коневі в зуби не дивляться», «як багатство, то й

щастя» ?

5. «…намагалася повернути свого чоловіка до чесної праці, а ,

втративши надію на щасливе життя з ним, накладає на себе

руки» ?

6. «…дізнається про страшний злочин сина і , перемагаючи

материнське почуття любові, йде до волості , щоб заявити на

нього» ?

7. «…покарала наймичку тим, що почепила їй на шию ненароком

задавлене кошеня й примусила так прилюдно мазати панські

кухні» ?

8. «…любив вживати високопарні, незрозумілі для простих селян

слова на зразок «всесловность земська», «інтелектуальная

деятельность», «алтарь общественного благополуччя» ?

9. «Тонкий, цибатий, як журавель, з рижуватим, жорстоким, як на

ведмеді волоссям, з великим лобом – хоч кошенят бий, з вели-

кими , розумними, сірими очима, з товстою, униз обвислою

губою» ?


10. «…низенька, чорнявенька, не дуже хорошої вроди дівчина» ?

11. «… А й дитина ж то вийшла – на славу. Повновиде, чорняве,

головате, розумне… Тільки якесь невеселе, вовчкувате, тихе» ?

12. «…З молодих літ зсушена то працею, то нуждою, суха, як опеньок, тиха, бідненько зодягнена» ?



3. Творче завдання.

Створити загальнолюдський моральний кодекс на основі прислів’їв, приказок.



Добре ім'я - найкраще багатство і т. ін.
ІІІ. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу.

  1. Слово вчителя.

Чи сповідував у своєму житті ці святі моральні принципи головний герой роману Чіпка Варениченко ? Ні. Можливе, те, що він час від часу був надто свавільним, робив переступи прадідівських законів, це і призвело його до морального падіння. Правда, на те були й інші причини зовнішнього характеру, що ускладнювали шлях Чіпки.

Тому його доля викликає у нас неоднозначні думки. Як бачимо, головний герой роману – психологічно складна, вразлива натура. Добре і зле в ньому живе водночас. Тому глибокий аналіз цього образу викликає в нас так багато різних міркувань, спонукає замислитись над суттю людського буття.


2. Круглий стіл «Чіпка Варениченко - борець за справедливість чи розбійник, «пропаща сила» ?

* Пригадаємо, чиїм сином був Чіпка .

* Які особливості характеру проявляв Чіпка в дитинстві та

юності ? Чи щось насторожило вас ?



  • Чіпка – хлібороб, охарактеризувати його почуття і настрій в той

  • період життя.

  • Чому так тяжко сприйняв герой те, що в нього забирають землю?

  • Що є свідченням слабкої волі Чіпки?

  • Хто підказував йому вихід із становища ?

  • Які вчинки викликають у вас осуд?

  • У яких випадках він чинить переступи, порушує найголовніші правила людської моралі й етики ?

  • Які почуття вкладено в слова-вирок Галі : «Так оце та прав-да ? Оце вона?».

  • У чому складність і суперечливість характеру головного героя ?

  • Так хто ж такий Чіпка Варениченко : борець за справедливість чи розбійник, «пропаща сила» ?

Слово вчителя. У народі кажуть : ніколи не приймай рішення у гніві. Чіпка ж не замислювався, перш ніж зробити якийсь крок. Його серце ніколи не радилося з розумом, ставало сліпим у злобі й часто вело на слизьку дорогу. Тому всі його добрі наміри й помисли були перекреслені жахливими вчинками, кривавими злочинами.

Народ, найсправедливіший суддя, каже : «Добро довго пам’я-тається, а лихо ще довше». Про це варто знати кожному і ніколи не забувати.
3. Творча робота. Діалог із героєм.

Якби вам судилося зустріти із головним героєм роману , яке запитання поставили б ви йому ?


ІV. Закріплення.

Учнівський проект «Яким я побачив Чіпку Варениченка - головного героя роману Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?»


V. Підсумок уроку.
1. Відгук О. Гончара про Чіпку. (Перший симфоніст української прози, 1978).

2. Яке із згаданих на початку уроку прислів’я могло б стати коротким підсумком безславного кінця головного героя ?

Учні роблять власні висновки.


  1. Незакінчене речення

* На уроці у розкритті образу головного героя мені допомагало…

* На мою думку, виховна цінність роману…



VІ. Домашнє завдання.

1. Скласти підсумковий план – характеристику Чіпки.



2. Інші образи твору . Дібрати цитати.

3. Жіночі образи у творі.
скачать файл



Смотрите также:
Складність і суперечливість характеру Чіпки – головного героя роману Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні ?»
48.04kb.
Переродження Скруджа як наслідок осмислення свого життя
53.6kb.
Актуальність повісті «Над прірвою у житі» Д. Селінджера в наш час
60.14kb.
Клинико-лучевая диагностика патологии головного мозга и нервной системы при менингиомах головного мозга
58.11kb.
Вісник місцевої влади Про зміни в законодавстві з питань видачі документів дозвільного характеру
82.67kb.
Христианская философия, апологетика. Вопросы к зачету с какими проблемами сталкивается материализм при объяснении феномена свободной воли
56.81kb.
Закон україни про Перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності
348.17kb.
Iii-й етап Всеукраїнської учнівської олімпіади з біології з екологією Черкаси 2009 Теоретичний тур
55.52kb.
Наказ №527/2 Про затвердження графіку участі працівників відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно реєстраційної служби Головного управління юстиції у Волинській області в гарячій телефонній лінії у 2013 році
29.67kb.
Тема: Надзвичайні ситуації мирного часу та характеристика осередків ураження. І техногенні загрози
30.83kb.
25 жовтня 2010 року виповнюється 90 років з дня народження Амет-Хана Султана військового льотчика, льотчика-випробувача, двічі Героя Радянського Союзу
20.96kb.
Annotation Роман «Зверобой» — первая книга пенталогии замечательного американского писателя, посвященной приключениям охотника Натаниэля Бампо. В этом романе Купер обращается к юности героя
5747.63kb.