klevoz.ru страница 1
скачать файл
Созанська О.М.

Торез, Донецька область

Урок світової літератури. 10 клас

«Туга, сповнена поетичних видінь»
Тема. Шарль Бодлер «Альбатрос».

Традиційність і своєрідність вирішення проблеми «поет і натовп».



Мета: розкрити особливості вирішення в поезії питання «поет і натовп», поглибити уявлення про естетичні погляди Бодлера,

розвивати асоціативне мислення, комунікативну компетентність,

виховувати потребу спілкування з мистецтвом.

Обладнання: тексти, відеоілюстрація до твору «Альбатрос», картки для рефлексії, медіа.

Тип уроку урок аналізу художнього твору
Хід уроку
І. Психологічна адаптація до уроку 3 хв

Слово вчителя. Уявіть себе птахом. Який ваш птах? Чому саме цей?

Розмістить силуети птахів на поверхні уявного моря.

(На дошці розміщується малюнок моря, до якої кріпляться зображення)

Що потрібно птаху, аби злетіти?

Маю надію, що наше сьогоднішнє спілкування допоможе всім, принаймні тим, хто цього прагне, здійнятися у небо.

ІІ. Визначення теми і мети уроку 3 хв

Учням роздаються уривки з віршів Бодлера, з виділених букв слід скласти ключові слова і сформулювати тему уроку.


Обожнюю тебе, немов ночей склепіння,

О амфори журби, о світле безгоміння, альбатрос

Тим більше я тебе кохаю, чарівна,

Чим більше є верстов між небесами й мною,

Що видається нам насмішкою легкою.
Коли в розпусників яскрава зоряниця

Бере у спільники суворий Ідеал,

То янголом стає приборканий шакал,

Цілком по-месницьки вчиняє таємниця. поет


Забравши кулачки собі в кишені драні,

Накинувши своє обшарпане вбрання,

Я, Музо, раб твій, брів під небом навмання

І марив — о-ля-ля! — про чарівні романи! натовп


  • Тема уроку “Вирішення проблеми поет і натовп у вірші «Альбатрос»”.

  • Запропонуйте завдання до уроку.


ІІІ. Аналіз художнього твору

  • Слово вчителя. (Учням надані уривки з віршів про поетів і поезію)

Тема митця, поета, його долі традиційна в літературі. Всі автори в усі часи висвітлювали відносини між митцями і «іншими», міркували над роллю поета у житті.

Визначте спільне в ставленні до поетів і поезії відомих авторів.

Учні читають уривки і коментують.

Поэт, тебе ли покарать

Пороки мира вековые?

Один - ты осужден страдать,

Тебя осмеивать - другие! А. Блок
Поэт, ты не понят людьми.

В глазах не сияет беспечность.

Глаза к небесам подними:

С тобой бирюзовая Вечность. Андрей Белый


Я в людей не проситиму сили,

Я нічого в житті не просила,

Як не просять гранітні схили,

Щоб у спеку дощі їх зросили.

Я в людей попрошу тільки віри

В кожне слово, почуте від мене. Ліна Костенко




  • Прогнозування тексту

Бодлер також має своє бачення проблеми значення поета і поезії в житті і зображує її у вірші «Альбатрос». Спробуйте уявити, як вирішується ця тема. (Демонструється відео на сюжет твору, текст звучить французькою мовою.)

  • Які інтонації відчули?

  • Які символи побачили? Що вони мають означати?

  • Індивідуальне завдання.

Порівняти різні переклади вірша, визначити, який ближче до оригіналу Додаток 1

  • Читання вірша українською мовою, аналіз твору

  • Назвіть дійових осіб вірша.

  • Що відбувається між матросами і птахом?

  • Навіщо матроси знущаються з альбатроса?

  • Яким постає у вірші альбатрос?

  • Де альбатрос почуває себе зручніше? Що з ним на палубі корабля? Як називається такий прийом? (антитеза)

  • Покажіть, заповнивши таблицю, різницю між альбатросом у небі і на палубі. Наприклад:




у небі

на палубі

Який? Як?

Сніжно-білий

кривий

величний

приборканий




незграбний

Хто?

велетень

каліка

владика

блазень

дії

пролітає

кульгає

висновки

Блакить - свобода

земля – тюрма для птаха

альбатрос - поет

матроси - натовп

небо – творчість. мистецтво

немає місця на землі поету

(Таблиця перевіряється вибірково)



  • Прочитайте рядки, в яких висловлена ідея твору.

  • Крила заважають поету жити на землі. А що символізують крила?

(Талант, дар, велич, інакість)

  • Як могло статися, що величний птах став полоненим матросів?

  • Чи можна уникнути суперечності між поетом і натовпом?

  • Поясніть, у чому полягає відмінність зображення теми поету і натовпу.

За Бодлером, поет увесь час поряд з людьми, він їх постійний супутник, вони йому цікаві, можливо, поет навіть хоче стати таким, як люди, жити на землі. Але він інший – у нього крила. Натовп (матроси) спостерігають за поетом-птахом, визнають його велич, але заздрять таланту, намагаються у слушну мить принизити, поставити в незручне становище, висміяти. Отже, талант і натовп – це завжди протистояння, завжди драма митця.

  • Виступ учнів, що працювали з перекладами вірша

Класу пропонується оцінити роботу за схемою. Додаток 2

IV. Інтерпретація твору

Комунікативно-ситуативна вправа (у групах). Об»єднання в групи довільне. Модель пред»явлення висловлювання «Снігова грудка».

Варіанти завдання:

Дати пораду митцю – альбатросу, як протистояти натовпу.

Звернення до натовпу від поета. (Учні і вчитель оцінюють відповіді) .


V. Домашнє завдання на вибір

Провести міні - дослідження «Тема поета у світовій літературі»***

Підготувати виразне читання улюбленого вірша *

Підготувати виразне читання вірша з літературознавчим коментуванням**



VІ . Рефлексія

Якщо сьогодні на уроці ви співчували альбатросу, якщо вам захотілося мати крила попри всі небезпеки, подаруйте вашім символічним птахам небо - підніміть їх з бірюзової поверхні моря у безмежну блакить.

Додаток 1

Подстрочник

Нередко, чтобы развлечься, члены судовой команды

Ловят альбатросов, больших морских птиц,

Следующих, подобно праздным спутникам,

За кораблем, скользящим над горькими безднами.


Едва они попадают на палубу (плоские доски),

Эти короли лазури, неуклюжие и стыдящиеся,

Жалко волочат свои белые крылья,

По бокам, подобно веслам.


Этот крылатый странник неуклюж и беспомощен,

Он, прежде такой красивый, как смешон и уродлив!

Один тычет ему в клюв трубкой,

Другой, хромая, передразнивает некогда летавшего калеку.


Поэт подобен этому принцу облаков,

Который знается с бурей и смеется над лучниками:

Он изгнан на землю в гущу гиканья и свиста,

Крылья великана мешают ему ходить. Леонид Портер

L'ALBATROS
Souvent, pour s'amuser, les hommes d'equipage

Prennent des albatros, vastes oiseaux des mers,

Qui suivent, indolents compagnons de voyage,

Le navire glissant sur les gouffres amers.


A peine les ont-ils deposes sur les planches,

Que ces rois de l'azur, maladroits et honteux,

Laissent piteusement leurs grandes ailes blanches

Comme des avirons trainer a cote d'eux.


Ce voyageur aile, comme il est gauche et veule!

Lui, naguere si beau, qu'il est comique et laid!

L'un agace son bec avec un brule-gueule,

L'autre mime, en boitant, l'infirme qui volait!


Le Poete est semblable au prince des nuees

Qui hante la tempete et se rit de l'archer;

Exile sur le sol au milieu des huees,

Ses ailes de geant l'empechent de marcher.


Буває, пливучи дорогами морськими,

Аби розвіятись, полюють моряки

На альбатросів тих, що в вишині над ними

Серед блакиті й хмар пливуть віддалеки.


Коли на палубу вже люта сила збила,

Король небес, що знав всі грози без числа.

Волочить важко так свої великі крила,

Мов сніжно-білі два розкинуті весла.


Крилатий мандрівник - який незграбний в рухах,

В польоті буйнокрил - каліка на ногах!

Ще й дражняться - той в дзьоб йому із люльки дмуха,

А той, глузуючи, кульгає, ніби птах!


Поете! Князю хмар твоя подібна сила,

Між блискавок ти свій у грозовій імлі;

Але під шал образ перешкоджають крила

Тобі, вигнанцеві, ступати по землі. І.Драч

Щоб їм розважитись, веселий гурт матросів

Серед нестримних вод розбурханих морів

Безпечно ловить птиць, величних альбатросів,

Що люблять пролітать слідами кораблів.


На палубу несуть ясних висот владику.

I сумно тягне він приборкане крило,

Що втратило свою колишню міць велику,

Мов серед буйних вод поламане весло.


Мандрівник зборканий знесилено ступає!

Плавець повітряний незграбний і смішний!

Той тютюновий дим у дзьоб йому пускає,

А цей, дратуючи, кульгає, мов кривий.


Поет подібний теж до владаря блакиті,

Що серед хмар летить, мов блискавка в імлі.

Але, мов у тюрмі, в юрбі несамовитій

Він крила велетня волочить по землі. М.Терещенко

Додаток 2

Оцінювання відповідей з порівняння перекладів




Критерии

max

№ 1

№ 2

№3

№ 4

Зіставлення зображально-виражальних засобів

2













Логічність, послідовність

2













Культура мовлення

2













Доказовість, аргументованість

2













Розкриття теми

2













Особисте ставлення до проблеми

2













Усього

12












Додаток 3



Малюнки для мотивації діяльності на уроці
скачать файл



Смотрите также:
Урок світової літератури. 10 клас «Туга, сповнена поетичних видінь»
88.62kb.
Проблеми аналізу художнього твору на уроках світової літератури в школі
384.14kb.
Урок української мови. 6 клас
104.26kb.
Конспект уроку з української літератури 6 клас Розроблено вчителем української мови та літератури бсш №16, учителем-методистом Грицан Г. Л. Тема уроку
81.54kb.
Е. М. Хемінгуей. «Старий і море». Показ драматичних суперечностей людського буття (11 кл) 16
741.79kb.
Урок дослідження з історії України у 8 кл. Тема: Гетьман Пилип Орлик та його Конституція
100.57kb.
Результати наукової роботи кафедри світової літератури факультету іноземних мов за 2012 рік
223.43kb.
11 клас світова література Із літератури першої половини ХХ ст
48.21kb.
6 клас Тема «Повчальна пропорція» Мета
112.56kb.
Дитяча література XX-XXI ст. (Огляд). Найвідоміші
37.54kb.
Снід ─ загроза людству. 9 клас
1897.44kb.
Урок 1 «Веселые шары» 3 Урок 2 «Мульфильм» 5 Урок 3 «Космос» 8 Урок 4 «Воздушные шарики» 9 Урок 5 «Цветок для мамы» 11
135.98kb.